Grotech Corafix

Forum for generel snak omkring saltvand.
Besvar
rfalken
Palet kirurg
Palet kirurg
Reactions:
Indlæg: 254
Tilmeldt: tirs 21. maj 2013 07:53
12
Postnummer: 6051 Almind
Saltvand siden?: 2013

Grotech Corafix

#1

Indlæg af rfalken »

Hej,

Er der nogen der kender det produkt?

Jeg vil gerne have limet en frag af en Zoa fast på en sten, men jeg har ingen ide om hvordan man gør. Jeg købte sådan noget fordi det så nemt ud på pakken. Der er en A og B komponent, så trykker man dem bare sammen til samme farve. Men så stopper vejledningen :)

Kan jeg så bare sætte den klump fast jeg laver på en sten nede i vandet og så trykke min Zoa frag fast oven på? Der står det hærder i løbet af 2 min.
Mvh.
René

360L Display, 100L Sump
Brugeravatar
Carsten
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 35611
Tilmeldt: tirs 1. jun 2004 22:51
21
Postnummer: 3650 Ølstykke
Saltvand siden?: 1976
Geografisk sted: 3650 Ølstykke

Re: Grotech Corafix

#2

Indlæg af Carsten »

Du skal tage samme mængde at begge dåser. Ælte det godt sammen, og så sætte fragmentet fast. Men du skal ikke vente ret lang tid før end at det er for sent og klæberen er hærdet.
Hvis jeg skal lave flere fragmenter, så måler jeg x antal klumper op og lægger dem klar. Så jeg blander til hvert enkelt fragment.

Polypper er nok ikke de bedste at forsøge at montere med det. Der skal du bruge en lim.
F.eks denne her, som jeg selv bruger
http://www.ebay.de/itm/20g-Lederkleber- ... GG_IyEu4lQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Besvar

Tilbage til "Generel saltvandssnak"