anemones tentakler bliver deforme

Forum for snak omkring sygdom i akvariet.
Besvar
skivand
Copepod
Copepod
Reactions:
Indlæg: 2
Tilmeldt: lør 24. jan 2015 18:17
10
Postnummer: 7800 Skive
Saltvand siden?: 2014

anemones tentakler bliver deforme

#1

Indlæg af skivand »

Hej,
Jeg har en anemone, som er begyndt at slå knuder og blive deform. Hvad kan der være galt og hvordan får jeg den i topform igen?
anemone.jpg
Brugeravatar
trine...
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 1142
Tilmeldt: tirs 5. jan 2010 18:41
15
Postnummer: 3630 Jægerspris
Saltvand siden?: 2002

Re: anemones tentakler bliver deforme

#2

Indlæg af trine... »

Har du lagt mærke til klovnens adfærd i anemonen? havde et par A.Frenatus som suttede og bed fuldstændig manisk i mine Macrodactyla Doreensis (Corkscrew anemone) og derved tog livet af dem( 3 stykker) da de ikke kunne puste sig op til sidst det lignede til forveksling dit billede. M. Doreensis KAN også lave dette nummer kortvarigt uden at være blevet voldtaget af klovnfisk... Har du ændret strømforholdende eller har den vandret på det sidste?
skivand
Copepod
Copepod
Reactions:
Indlæg: 2
Tilmeldt: lør 24. jan 2015 18:17
10
Postnummer: 7800 Skive
Saltvand siden?: 2014

Re: anemones tentakler bliver deforme

#3

Indlæg af skivand »

Da problemet startede var hannen godt nok ekstra aktiv med at bide i anemonens ringeste tentakler, men jeg regnede egentlig med at det var pleje og den gør det ikke mere. Anemonen har ikke flyttet sig i 13 mdr men har altid haft de samme strømforhold. Den vil godt have en hakket reje, så jeg håber at så længe den indtager føde, klarer den det. At klovnen ikke bider i den længere kan måske hjælpe til :-)
Tak for svaret.
Besvar

Tilbage til "Sygdom"