I min lille landsby på Møn, har vi vores egen avis, der hedder Udby Times. Her havde jeg så fået den gode ide, at vi ville holde Åbent Hus en søndag eftermiddag og aften, for folk i Udby og omegn.
Vi havde købt lidt kager, kaffe, the og saftevand, og var klar søndag kl.14. og tænkte, der kommer nok slet ikke nogen. Men så ringede det på døren, og udenfor stod 2 familier med 4 piger i alderen fra 7-12 år.
De blev i 2 timer, og alle var meget imponerede. Det var især et hit med børnene, som ser alting for første gang, med den her undren, som vi voksne godt kunne bruge lidt mere af. De kunne hele tiden finde nye ting, og underholdt sig med udråb, saftevand, kager og ansigterne helt opslugt, tæt på glasset. De to familiefædre spurgte til alt muligt, og var på alle måder meget interesserede i alle processerne ved at holde saltvand.
Imens de var her kom der 2 andre par, samt en dame fra Spejlsby med sit barnebarn. Sidstnævnte havde lige været i Den Blå Planet, og hun sagde, at de slet ikke havde et akvarium der, med den koraldiversitet som vores havde. Hun var meget betaget. Barnebarnet som måske var 5 år, sad også klistret til ruden og fulgte med i alt, hvad der skete på den anden side.
Om aftenen. kl. 21.30 havde vi igen besøg til lidt månevisning. Her kom den ene familiefar med de 2 af pigerne, samt et ægtepar. De blev ca. 1 times tid, og der var også tid til en visning af vores musikstudie, samt en musiksnak.
Det var en vældig god dag, og vi synes, det var herligt, at så mange kunne få en gratis fornøjelse ved at se vores balje. Vi har nu tænkt os at gentage successen, måske allerede til foråret igen, og her håber vi så, at vi også har fået gang i vores søheste-projekt.
God weekend!
