Side 1 af 1
Hjælp med sump
: søn 10. mar 2013 16:22
af kgkj
Jeg har bestemt mig for at jeg vil har en sump til mit lille 30L. nano saltvands akvarie. Sumpen skal være i et akvarie som måler 50X30X30 dvs. 45L. men da jeg aldrig har lavet en sump til saltvand, så vil jeg godt bede om hjælp med at indrette sumpen så jeg får mest mulig indhold i denne da den jo kun er på 45L. der skal være plads til min skummer som skal ha et rum som måler 36 cm. høj og 13 cm. bred 13 cm. dyb.
Jeg har selv lavet en tegning som kan ses her, det er mit forslag til hvordan jeg ville mene den skal se ud.
Re: Hjælp med sump
: man 11. mar 2013 09:23
af jascore
Jeg syntes det ser meget fornuftigt ud. jeg forstår dog ikke lige helt opdelingen af det store rum. Jeg ville nok stadig føre vandet fra
skummer rum hen hvor du gør nu, men droppe opdelingen og så lave et stort
refugium, men jeg ved ikke lige hvad du havde i tankerne i forhold til den opdeling

Re: Hjælp med sump
: man 11. mar 2013 20:30
af kgkj
jascore skrev:Jeg syntes det ser meget fornuftigt ud. jeg forstår dog ikke lige helt opdelingen af det store rum. Jeg ville nok stadig føre vandet fra skummer rum hen hvor du gør nu, men droppe opdelingen og så lave et stort refugium, men jeg ved ikke lige hvad du havde i tankerne i forhold til den opdeling

Min plan var at der skulle være LS i den første rum og Caulerpa i det andet rum.
Re: Hjælp med sump
: tors 14. mar 2013 19:06
af kgkj
Jeg har lavet lidt om på opbygningen på min sump for at få så meget ud af den da den jo kun bliver på 45L. Er der nogen som kan se om det ser fornuftigt ud, som lige vil smide et svar..