Undeskab - Bæklædning/Isolering/maling

Forum for snak om lys, skummere, pumper etc.
Besvar
Brugeravatar
apfolmer
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 1699
Tilmeldt: tors 28. feb 2008 10:47
17
Postnummer: 7120 Vejle Øst
Saltvand siden?: 2005
Geografisk sted: vejle

Undeskab - Bæklædning/Isolering/maling

#1

Indlæg af apfolmer »

Jeg har bestilt et hjørneakvarie , hvortil jeg får lavet et understel af pulverlakeret stål, med stilben.

Jeg er dog noget i tvivl om hvad jeg skal beklæde skabet med, da det jo skal kunne tåle fugt osv og isoleres mod støj.
__________
- Planen er at jeg vil beklæde det med 15 eller 18 mm vandfast krydsfiner, som jeg maler med sort oliemaling, og evt giver mat-lak ovenpå, for at lukke helt af.

- Dernæst har jeg set nogle ca 10mm tykke og tunge gummimåtter i Bauhaus (lavet af noget rest-gummi) som man evt kunne sætte på alle flader i understellet, for at isolere mod resonans og støj.

- Stellet vil få en plade i bunden, som er hævet ca 2 cm fra gulvet, hvor der ligeledes på undersiden, sættes denne gummimåtte/isolering, for at fjerne støj ned mod kælderen.

- På toppen af stellet, vil jeg lægge endnu en 15-18 mm topplade, som akvariet skal stå på.. Skal der noget flamingo/skum underlag imellem akvarie og topplade for at fjerne ujævnheder ?

Bliver det for varmt/fugtigt derinde, hvis det er 99% tæt ?

Ris-Ros modtages gerne...
Besvar

Tilbage til "Lys, filtrering og andet teknik"