spørgsmål til LED bygger

Forum hvor du kan læse og dele gør-det-selv tips og ideer.
Besvar
Brugeravatar
minedykker
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 1796
Tilmeldt: tirs 6. jul 2010 14:56
14
Postnummer: 2980 Kokkedal
Saltvand siden?: 2010

spørgsmål til LED bygger

#1

Indlæg af minedykker »

Ja så sider jeg og kikker og læser, og bliver mere nysgerrige efter hvordan man gør, og hvad man skal bruge for at bygge en LED lampe til et hjørne akvarier, målen på det er 117 cm x 117cm og så knækker det ud som i en diamant og de to knæk er på 28 cm og så har jeg en front på 128 cm.
har kikket rigtig mange sider for at se om man kunne finde en LED lampe til hjørne akvarier men uden hel så derfor tænker jeg på at bygge en selv ? Men hvordan gør jeg dette best og hvad skal jeg bruge af LED lys her tænker jeg på.

1. hvor mange LED pære og faver ?
2. hvad med driver der til ?
3. hvordan med styringen af lampen da jeg ønsker at kunne lave sol opgang og nedgang og
4. kan det styres af en IKS computer ( da jeg har sådan en i forvejen )
5. den skal kunne lyse op i mit akvarie som er 70 cm dybt ( har ikke ønske om at kunne have sten koraller på 70 cm men måske ned til omkring 40-45 cm )

er faktisk lidt på bar bund med LED lys men kan godt bygge og lod og arbejde ud diagrammer men lige hvor man finde de forskellige ting og de rigtig så man ikke bare bygger i blinde håber der er nogen her inde der kender mere til denne Led bygge verden ind jeg gør som kan hjælpe mig og fruen på rette vej

hilsen Søren :beer:
jesper kristensen
Reactions:

Re: spørgsmål til LED bygger

#2

Indlæg af jesper kristensen »

Hej Søren. Jeg er også helt huk på det der led og har set mange videoer om det. Jeg har ikke meget forstand på det, men er ret fiks på fingerne så regner med at bygge min egen led lampe. Planen er at jeg gerne vil kunne ændre på de to farver ( blå og hvid) så jeg kan styre det i den ønskede mængde. Der skal også være nattelys som kører for sig selv.
Jeg er kommet på disse 4 videoer med en gut der bygger sin egen lampe. Engang imellem står jeg desværre af og får ikke en vigtig information med under videoen, men måske kan du fange det hele.
De produkter han bruger til lampen er følgende.

Driver: http://www.rapidled.com/servlet/the-41/ ... ble/Detail

Fankit: http://www.rapidled.com/servlet/the-74/ ... Fan/Detail

Dimmer: http://www.rapidled.com/servlet/the-116 ... ter/Detail

Led: http://www.rapidled.com/servlet/the-LEDs/s/1/Categories

Heat sink: http://www.rapidled.com/servlet/the-78/ ... num/Detail

Ledninger http://www.rapidled.com/servlet/the-Acc ... Categories

Controller til fanen: http://www.rapidled.com/servlet/the-67/ ... ler/Detail

Det kunne jo være fedt hvis man var nogle stykker der gik sammen om bestillingen og vi fandt et sted hvor vi kunne bygge lamperne sammen over en flok pils.
Det jeg så er i tvivl om er hvordan man helt præsis sætter det hele sammen og hvor mange blå og hvide man skal have.
Hvis der er en derude der har TOTALT styr på det her så må vedkommende meget gerne kontakte mig via pm.
Brugeravatar
minedykker
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 1796
Tilmeldt: tirs 6. jul 2010 14:56
14
Postnummer: 2980 Kokkedal
Saltvand siden?: 2010

Re: spørgsmål til LED bygger

#3

Indlæg af minedykker »

hejsa jesper

ja det kunne sku være en super fed ide at gøre det på den måde, så kunne man godt lige få en weekend til at gå med at hygge hvad er det for 4 video du tænker på kan ikke lige se nogen link til dem
hilsen søren
jesper kristensen
Reactions:

Re: spørgsmål til LED bygger

#4

Indlæg af jesper kristensen »

Hej søren. Her er linket. Der er 4 videoer i alt og det ser egentligt meget simpelt ud.


Jeg har bestemt mig for og sætte mig ned i næste uge og så skrive en indkøbsseddel og tjekke ud hvor meget det løber i hvis man bestiller det hele fra deres siden. Gutten på videoen har brugt udelukkende produkter fra denne side hvilket jeg også regner med og gøre. Jeg skal bare have fundet ud af hvilke led der er bedst på hjemmesiden og hvor mange jeg skal bruge af hver. Har regnet ud hvordan det bliver sat sammen.
http://www.rapidled.com/servlet/StoreFront

Du kan kontakte mig på 2633 8693.
Besvar

Tilbage til "DIY - Gør-det-selv"