Side 1 af 1

Finish

: søn 5. jun 2005 12:26
af mads-fisk
Nu tror jeg mit akvarium er ved at være på det stadie, hvor der ikke rigtig er så meget mere man kan gøre ved det. Der kan ikke komme flere fisk i, jeg kan ikke rigtig se hvordan det kan gøres flottere og alle ser ud til at trives i akvariet. Det eneste der mangler er lidt forskellige skiveanemoner.

Så her er billedet af dette færdige hesteakvarium:
Billede

Klik ind på min hjemmeside ( http://www.saltvandsakvarium.dk/ny_side_1.htm ) for at se hvor mange forskellige dyr der er i akvariet.

: søn 5. jun 2005 12:41
af Carstenh
KANON FLOT

: søn 5. jun 2005 14:00
af Kasper A
Ka du ikk tege nogle villeder af "hestene"????

: søn 5. jun 2005 14:13
af mads-fisk
Kasper<< Hvis du går ind på min hjemmeside ( http://www.saltvandsakvarium.dk ) og derefter går ind i fotogalleriet for mit nuværende akvarium kan du se flere billeder af hestene.

: søn 5. jun 2005 15:07
af Brian
Det er smukt Mads - tillykke med resultatet !

Næste trin bliver vel lidt heste opdræt ;)

Nu fik jeg jo øje på et par ting...

1) Er det tangnåle der er deri - er de nemme ??
2) Dine slugs er smukke og er vel dem der spiser planarier. Hvad lever de ellers af siden du holder dem ?
3) Tænker du meget over hvilke koraller der er "heste-safe" eller holder du blot antallet på et minimum ?

Takker ;)

: søn 5. jun 2005 15:26
af mads-fisk
Brian

1) Ja, det er Stribede tangål. De kræver jo ikke noget særligt. Det eneste er, at de næsten udelukkende tager levende foder, men til gengæld er det så usansyneligt lidt mad de behøver, så det er sjældent et problem og det er slet ikke noget problem i mit akvarium, da jeg jo alligevel fodre med levende. (netop derfor er det heller ikke noget problem for mig at holde min mandarinfisk)

2) Ja de er meget smukke og de spiser planaria. De lever sådan set af det de finder. Jeg har en del forskelligt småkravl i akvariet, som de lever af. De er i hvert fald vokset godt.

3) Ja. Jeg sørger for de er horse-safe. Men måden jeg gør det på er bare at tage nogle koraller, som hestene ikke griber fat i. Det der er problemet med koraller og heste, er jo at hestene tager fat med halerne i alt de kan få fat på. Og derved enten river tig på de håde acropora'er eller bliver brændt af de små koral-dyr. Men koraller som Skiveanemoner er jo netop forholdsvis flade og hestene vil derfor ikke gribe fat i dem.

Lige et billede af den omtalte slug:
Billede

: søn 5. jun 2005 15:28
af Brian
Ja okay havde ikke lige tænkt på det med levende foder. Hva så med vinter perioden ?

Du har vel ikke meget vedligeholdelse på den balje har du ? Minimal fordampning og udstyr vel ??

Kunne du ikke skrive lidt om det at holde det setup ?

: søn 5. jun 2005 15:52
af mads-fisk
Nej vedligeholdelsen er til at overkomme :D

Eneste jeg gør er at skifte 10 % vand sammen med filteret en gang hver 3. uge. Filteret renser jeg bare ved at spule filtersvampe + filtervat rent for skidt (dog skifter jeg filtervattet ud med nyt hver 3. gang) Så skyller jeg bio boldtene i lidt "rent" vand fra akvariet, så evt. urenheder kommer ud af systemet uden at ødelægge biokulturen på boldtene.

Så holder jeg ruden pæn og ren og holder caulerpa alge bestanden nede efter behov (mangler nogen caulerpa alger kan i lige skrive, så skal jeg nok sponsorere nogle :wink:)

Der fordamper lidt under 1 dl. vand om dagen, så ingen fugtskade herfra mere.

Som du selv siger har jeg ikke den store teknik på akvariet. Dette har jeg valgt at gøre af to grunde.
1. Provokation overfor dem, som fortalte mig at jeg ikke kunne køre det med bare et spand filter.
2. fordi jeg ikke behøver mere.

Mit akvarium er egentlig rimeligt højt belastet (store fisk og rimeligt mange) og jeg fodrer kraftigt, men fordi hele akvariet bare er ét stort refugim, som jo i sig selv er et filter med alle de alger og levende sten, behøver jeg ikke andet end et spand filter til lige at fjerne de værste partikler (det kører dog gennem et overløb, så der ikke kommer en hinde på overfalden)

Uanset om folk mener det virker eller ej kører jeg fortsat med det. Sker det en dag at mine værdier begynder at vise for megen forurening, vil jeg skifte til skummer, men indtil da ser jeg ingen grund til at lave om på noget, som virker perfekt.

: søn 5. jun 2005 22:04
af Lars M
Nemlig ja.... :KL :TH

: søn 5. jun 2005 22:47
af Ronny
det ser fint ud Mads.... nu mangler der bare at du kommer igang med at lave nogle pony'er

: man 6. jun 2005 16:40
af Peters1
Der ser rigtig godt ud mads. :K