Regler og Retningslinjer Læs her

Kalkmixer

Forum for snak om lys, skummere, pumper etc.
Besvar
ttkthomsen
Rev haj
Rev haj
Reactions: 302
Indlæg: 2086
Tilmeldt: fre 28. maj 2004 19:25
21
Postnummer: 4600 Køge
Saltvand siden?: 2009
Geografisk sted: Strøby egede

Kalkmixer

#1

Indlæg af ttkthomsen »

Nu er lysten så småt ved at vende tilbage efter mit crash. Der er nogle ting, jeg skal have korrigeret og lavet nogle rutiner for. Og så skal jeg have styr på min kalkstirre. Lige nu har jeg sat en lille pumpe på fra osmosekaret, som så er ned drosset til at det drypper langsomt fra reaktoren. Jeg bruger omkring 100 gram pulver til den 10 liter beholder. Så der ligger noget pulver konstant på bunden når den drejer rundt.

Det jeg oplever er at udløbet langsomt glogger til og stopper udløbet. Tunze har lavet det sådan at det lille rør med osmosevand løber igennem udløbsfittingen ind i reaktoren og jeg tænker at dette gør det mere tilbøjelig til at stoppe til, da du tager et lille hul og gør det mindre.

Er der andre der oplever det samme?
Vedhæftede filer
IMG_1202.jpeg
Seniorreefer
Rev haj
Rev haj
Reactions: 900
Indlæg: 2347
Tilmeldt: søn 3. jul 2022 19:46
3
Postnummer: 8800 Viborg
Saltvand siden?: 1992
Geografisk sted: Viborg
Kontakt:

Re: Kalkmixer

#2

Indlæg af Seniorreefer »

Jeg oplever noget ligende, men bruger dog ikke påfyldningen som bestemmer flowet gennem den. Tør jeg ikke, så jeg styrer det ved hjælp af en doseringen pumpe

Jeg har sat udløbet et sted, hvor jeg kan se slangen, og indimellem når jeg dosere sporstofferne klemmer jeg lige udløbet på den, for at bryde opbygningen
1 Billede
ttkthomsen
Rev haj
Rev haj
Reactions: 302
Indlæg: 2086
Tilmeldt: fre 28. maj 2004 19:25
21
Postnummer: 4600 Køge
Saltvand siden?: 2009
Geografisk sted: Strøby egede

Re: Kalkmixer

#3

Indlæg af ttkthomsen »

Hvad for en doseringspumpe anvender du, er det versa fra ecotech marin
Besvar

Tilbage til "Lys, filtrering og andet teknik"