Acropora Tyree "Pinky the bear".

Beskrivelser af Acropora underarter.
Her kan oprettes en tråd til hver underart.
Besvar
Brugeravatar
crazy seahorse
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 3930
Tilmeldt: ons 30. nov 2011 23:39
13
Postnummer: 3660 Stenløse
Saltvand siden?: 2005
Geografisk sted: Ganløse

Acropora Tyree "Pinky the bear".

#1

Indlæg af crazy seahorse »

Jeg købte denne i slutningen af 2023. Blev lidt skuffet, for der kom kun et plug med en lille bitte spids i midten. Hele pluggen var dog dækket af koral fundamen, så den havde tilsyneladende godt fat. Den var meget lys, men det er ikke usædvanligt når man får nye koraller hjem. Den kom sammen med en Strawberry short cake, der til gengæld havde de karakteristiske farver og var i en god størrelse.
Billedet er fra den 20.12.23, en måneds tid efter den ankom. Den er begyndt at få lidt farve og den lille splint i midten er også vokset lidt. Jeg fik ikke taget billeder ved ankomsten, for jeg syntes ikke der var noget at vise.<br />Den var meget hvid og spidsen var kun 2-3 mm
Billedet er fra den 20.12.23, en måneds tid efter den ankom. Den er begyndt at få lidt farve og den lille splint i midten er også vokset lidt. Jeg fik ikke taget billeder ved ankomsten, for jeg syntes ikke der var noget at vise.
Den var meget hvid og spidsen var kun 2-3 mm
Pinky the bear er begyndt at farve op. Har dog endnu ikke den pink farve der har givet den sit navn. Måske det kommer, måske ikke. Jo tiere en koral fragges (et frag af et frag af et frag osv) jo mere kan de udvandes i farverne synes jeg. De kan skyldes de forskellige forhold de tilbydes. Og så tager Reef farmers tit deres billeder ned ad bakke med solen i ryggen, så farven skal nok tages med at gran salt.
Anyway, så er det en fin koral og den er begyndt at vokse til.
Det her er fra den 30.03.24. Her har den fået mere farve og væksten er også begyndt at sætte fart. Den står lige tv for den blå efflo.
Det her er fra den 30.03.24. Her har den fået mere farve og væksten er også begyndt at sætte fart. Den står lige tv for den blå efflo.
Det er en tabletop type, hvilket de fleste acroer er, med mindre det er staghorntyper. Buskede koraller ses ofte kun når de lige kommer hjem fra en farm. I takt med at de vokser, skygger grenene for hinanden så de nederste går til. Derfor breder de sig gerne ud og laver tabletops. Pinky the bear ser ud til at gøre sådan.
Den ser ud til at være hårdfør og vokse i et rimeligt tempo. Den får godt med lys her og det samme med flowet.

Som jeg plejer, har jeg forsøgt at finde ud af, hvad det er for en type, altså det videnskabelige navn.
Har fundet lidt info på nettet og der var flere forslag. Millepora, men det blev hurtigt skudt ned og det er jeg enig i. De ligner slet ikke en mille. Det mest sandsynlige er, at det er en Acropora latistella type. Lidt i stil med pink lemonade, hvilket også nævnes i det materiale jeg har kunne finde.
Dette billede er som den ser ud i dag. Det er fra den 07.09.24 Nu begynder den at ligne noget. Den har god pe og tydeligt afsæt til tabletop.
Dette billede er som den ser ud i dag. Det er fra den 07.09.24 Nu begynder den at ligne noget. Den har god pe og tydeligt afsæt til tabletop.
http://www.reeffarmers.com/limiteduscpinkythebear.htm
"Most of the failures with marine aquaria are due to lack of knowledge of the biological processes that occur in the aquarium." Martin A Moe Jr.

Mit akvarie: viewtopic.php?f=138&t=56762" onclick="window.open(this.href);return false;
Besvar

Tilbage til "Acropora beskrivelser"