Jeg har igennem de sidste par måneder prøvet at køre uden RO vand, da jeg tænkte så meget fosfat kan der da heller ikke være i det rene danske drikkevand.
Jeg har altid haft en relativ høj fosfat også da jeg brugte RO vand, men på det sidste har det været svært at komme ned i værdier senest 0,21 ppm. bruger en del RowaPhos
Så bare for lige at checke, at det da ikke var fra hanevand, tog jeg en prøve med min ulr Hanna Phos meter. Den viste 75 ppb, hvilket jo skal ganges med ca 3, for at give fosfat'en altså 0,225 ppm.
Så tror jeg starter RO anlægget op igen. Selvom der skal en ny membran til så er det jo bedre end intet RO filter. Slut med hanevand.
Måske andre kan lære lidt af mine erfaringer.
Fosfat i hanevand 8270 Højbjerg
-
- Kejser fisk
- Reactions:
- Indlæg: 519
- Tilmeldt: tirs 13. dec 2011 11:54
- 13
- Postnummer: 8240 Risskov
- Saltvand siden?: 2012
Re: Fosfat i hanevand 8270 Højbjerg
det varierer meget fra vandværk til vandværk - jeg har boet to steder relativt tæt på hinanden, det eneste gik det fint med hanevand, der var utrolig meget kalk i vandet, men intet fosfat, men da jeg flyttede langt nok væk til at skifte vandværk gik det galt med fosfat og osmose var nødvendig.
- MortenL
- Kejser fisk
- Reactions:
- Indlæg: 555
- Tilmeldt: ons 9. okt 2013 13:33
- 11
- Postnummer: 8270 Højbjerg
- Saltvand siden?: 2014
Re: Fosfat i hanevand 8270 Højbjerg
Jeg kan se på Aarhus Vands hjemmeside at jeg får vand fra tre forskellige vandværker, så det kan givetvis varierer. Kan dog ikke se fosfat værdier på deres hjemmeside.
- StarF
- Rev haj
- Reactions:
- Indlæg: 6663
- Tilmeldt: fre 6. apr 2007 15:04
- 18
- Postnummer: 9530 Støvring
- Saltvand siden?: 2007
- Geografisk sted: Støvring
Re: Fosfat i hanevand 8270 Højbjerg
Problemet med at bruge hanevand, er at værdierne kan skifte meget pludseligt.