Så er der puttet vand i mit nye rev. Alt er virker næsten som det skal...!
Men ak nej, en rørgennemføring er utæt og man bliver nød til at tømme overløbet for vand for at reparere skidtet. Tanken er at der sidder noget i klemme i mellem pakningen og glasset så jeg begynder at skrue den løs for at kunne gøre ordentligt rent. Det er så her skæbnen vil det lidt anderledes end jeg havde tænkt mig. Da den næsten er løs sætter gevindet sig fast, jeg kan nu hverken dreje den den ene eller den anden vej

Her dagen efter, er situationen den samme. Jeg er ved at være lidt desperat da jeg selvfølgelig gerne vil have hele systemmet til at køre. Er der nogen der har prøvet noget lignene? Eller lige sidder med et stykke værktøj der kan hjælpe mig.
Inden nogen spørg hvorfor jeg ikke testede det inden. Så blev det også testet kortvarigt uden problemer, men efter 2 min med vand i overløbet begyndte det at pible stille og roligt.
Håber virkelig at der er nogen der kan hjælpe mig....

