Hej
Vi kører med Ballingvæsker til vores akvarium, og køber dem færdigblandet fra Dyrehandleren i Horsens, som vist får dem fra Decocean, ikke?
Sidst jeg købte ind bemærkede jeg et rødt bundfald i Calcium væsken, som jeg aldrig har set før. Jeg har endnu ikke taget hul på denne dunk, men er ærlig talt lidt bekymret over at skulle gøre det.
Er der nogen herinde, der har oplevet det samme og ved, om det skal bekymre mig?
Eller er det bare bundfældet jern, eller hvad?
På forhånd tak for hjælpen!
Johanne
Ballingvæsker med bundfald...
- KasperT
- Rev haj
- Reactions:
- Indlæg: 1381
- Tilmeldt: ons 17. okt 2012 16:53
- 12
- Postnummer: 8660 Skanderborg
- Saltvand siden?: 2012
Re: Ballingvæsker med bundfald...
Vil skyde på at der er kommet det man kalder Elements 2 i. Som indeholder en langrække ting som er brun / rød.
Jeg har også bundfald i mine som jeg selv blander, især når min 5 liters dunk er ved at være tom.
Det skulle ikke betyde noget, men vil da give dig ret i at det er lidt mærkeligt hvis det ikke plejer at være der.
Jeg har også bundfald i mine som jeg selv blander, især når min 5 liters dunk er ved at være tom.
Det skulle ikke betyde noget, men vil da give dig ret i at det er lidt mærkeligt hvis det ikke plejer at være der.
- Kasper j.
- Rev haj
- Reactions:
- Indlæg: 1518
- Tilmeldt: man 9. jun 2008 10:16
- 17
- Postnummer: 9000 Aalborg
- Saltvand siden?: 2007
Re: Ballingvæsker med bundfald...
Jeg har talt med Carsten om det og det betyder intet. Hvis du har brugt dem gamle calcium væske kan du glæder dig over at den nye med bundfald er mere koncentreret
Så mere for pengene. Jeg har brugt den med bundfald siden i sommers og det her ikke givet anledning til noget.

Mit 216 liters Cube viewtopic.php?f=92&t=60170&p=579161#p579161
-
- Palet kirurg
- Reactions:
- Indlæg: 255
- Tilmeldt: tirs 28. sep 2010 08:28
- 14
- Postnummer: 8220 Brabrand
- Saltvand siden?: 2009
Re: Ballingvæsker med bundfald...
Nå for søren! Så må jeg jo i gang med at indkøre Ca igen, når jeg starter op på den nye dunk. Det var da heldigt at du kunne fortælle mig det. Men det er da rart at man får mere for pengene, og så var dunken endda på tilbud denne her gang.Kasper j. skrev:Jeg har talt med Carsten om det og det betyder intet. Hvis du har brugt dem gamle calcium væske kan du glæder dig over at den nye med bundfald er mere koncentreretSå mere for pengene. Jeg har brugt den med bundfald siden i sommers og det her ikke givet anledning til noget.

Gælder det med den højere koncentration mon også ved Kh og Mg dunkene?