må slettes

Forum for snak om fisk, bløddyr og lignende.
Besvar
dyr200
Reactions:

må slettes

#1

Indlæg af dyr200 »

hej har lige et spørgsmål da jeg har den achilles og godt kunne tænke mig en blå palet, så ville lige høre om de to banditter kan gå sammen for har hørt fra 2 dyreforhandler de godt kan men os andre der siger de ikke kan hvad er det rigtig svar ??
Senest rettet af dyr200 fre 25. okt 2013 14:08, rettet i alt 1 gang.
Michael87dk
Sommerfugl fisk
Sommerfugl fisk
Reactions:
Indlæg: 198
Tilmeldt: lør 12. jan 2013 19:00
12
Postnummer: 7000 Fredericia
Saltvand siden?: 2012

Re: achilles og den alm blå palet

#2

Indlæg af Michael87dk »

hej og ja det kan godt gå når det er to forskellige arter. Den er ikke altid reefsafe men det er forskelligt fra individ til individ. Husk Acanthurus achilles er
Fredelig over for arter som den ikke opfatter som konkurrenter til føden. Den kan være meget aggressiv overfor arter der også græsser alger, som fx andre kirurger. Men det er ikke sikkert den er det. Man plejer at sige at man kun holder et individ pr. akvarium medmindre man har et akvarium på mere end 3.000 liter. Hellere 5 fisk sammen end kun 2 så agressioner deles ud på flere individer.
minimumsakvarie 400liter. og størrelse op til 24cm

Håber du fik svar på dit spørgsmål.
Har haft ferskvand SÅ LAD DA VÆR. Er gået tilbage til saltvand det er jo stærkt vanedannende og smukt.
Brugeravatar
Carsten
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 35611
Tilmeldt: tirs 1. jun 2004 22:51
21
Postnummer: 3650 Ølstykke
Saltvand siden?: 1976
Geografisk sted: 3650 Ølstykke

Re: achilles og den alm blå palet

#3

Indlæg af Carsten »

Hvorfor opretter du en ny tråd??
Fordi du ikke fik det svar du ønskede??
dyr200
Reactions:

Re: achilles og den alm blå palet

#4

Indlæg af dyr200 »

Nej oprette dem samtidig Carsten
Besvar

Tilbage til "Fisk og bløddyr"