Jeg kunne godt tænke mig at lave en mere koncentreret mængde Balling væske.
Fx i stedet for at bruge 358g Calciumchlorid-Dihydrat til 5 liter vand, så bruge det dobbelte altså 716g Calciumchlorid-Dihydrat til samme mængde vand.
Det vil jeg fordi min doserings maskine (den marine source fra ultra-led) den larmer overdrevet meget. Så meget at det kan høres i hele lejligheden.
Nogen gange vågner den lille inde i værelset ved siden af ligefrem og hyler om natten.
Det tager voldsomt lang tid at dosere de 14 ml hver anden time, så den står og larmer i uendeligheder.
Jeg tænker at hvis jeg laver en mere koncentreret version med det dobbelte eller tre gange så meget, så kan jeg skrue ned for mængden og få en ordentlig natte søvn, hehe

Er det helt problemfrit at ændre på den mængde som normalt er forskrevet, eller er der en grund til at det lige præcis er 358g Calciumchlorid-Dihydrat til de 5 liter vand?
Vil det evt kalke doserings maskinen til eller hvad kan der ske? Hvis det overhovedet har nogen indvirkning på noget...
Mvh Peter