Mængde af De Jong salt

Forum for generel snak omkring saltvand.
Brugeravatar
crazy seahorse
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 3976
Tilmeldt: ons 30. nov 2011 23:39
13
Postnummer: 3660 Stenløse
Saltvand siden?: 2005
Geografisk sted: Ganløse

Re: Mængde af De Jong salt

#61

Indlæg af crazy seahorse »

pederrevnørd skrev:Tak for dit svar Erik,

Som altid fyldestgørende

Brugte du det dårlige salt i din balje ?
Først tak for dine pæne ord om mit akvarie.

Og ja det gjorde jeg. Jeg bruger jo en del salt og spanden var stort set opbrugt da denne dialog kom op med Jonas´s tråd.
Hidtil havde det bare rumlet lidt som en undren i baghovedet.
Men jeg oplevede samtidig på det tidspunkt nogle lidt uforklarlige ting og så kom det frem fra gemmerne.
Det var så underligt, så jeg tyede til Henrik (min gode biologven) for at få en afklaring.
Jeg havde "forbrudt" mig mod et af mine mantraer (igen!) og lavet flere ting på en gang. Det gør det svært at slå ned på kilden til problemet, men en gennemgang bagud gjorde det lidt nemmere.

Inden havde Thomaas og jeg "brainet" om problemerne og de mulige årsager og fundet ud af, at den kraftige vækst på mine koraller hæmmede cirkulationen en del.
Der blev så ændret på nogle af pumpernes position, nogle strømme blev ændret en smule og der blev sat en ekstra pumpe i.
Det virker fint, men det betød at området bag mine søjler blev blæst fri for det sand/grus der var røget derom pga fisk og snegles rumsteren.
Det havde samlet sig i en større bunke lige ved den ene søjle og det ville jeg have suget ud. Jeg brugte så en lidt for tynd slange til denne sugning, hvilket medførte at den ind i mellem forslugte sig og stoppede. Alt i alt blev der nok frigjort nogen næring ved den øvelse, næring som det ikke var tiltænkt skulle ud i vandsøjlen.

Så rådet jeg fik var, at det nok var småting jeg havde ændret. Men det var måske to - tre småting på samme tid og det kan medføre en lidt anderledes reaktion end man forventer.
Anderledes cirkulation, en ekstra pumpe, næring som følge af roden i bundlaget, to ekstra lamper over og så måske en ændring i saltets indhold (som undersøges pt.) det var måske det der gav en lidt underlig reation hos korallerne.
Så det var tilbage til den vante rutine og så give det tid. Jeg skiftede mit RowaPhos i filteret og sørgede for at min skummer kørte optimalt.
Det ser ud til at det normaliserer sig igen. Korallerne ser fine ud, så jeg puster lidt luft ud lige nu.

Jeg ved godt at jeg bruger mange ord, beklager (bliver regelmæssigt punket for det af gode venner). Men jeg vil gerne sikre mig mod misforståelser og det lykkes så ikke altid :wink:

Erik
"Most of the failures with marine aquaria are due to lack of knowledge of the biological processes that occur in the aquarium." Martin A Moe Jr.

Mit akvarie: viewtopic.php?f=138&t=56762" onclick="window.open(this.href);return false;
Brugeravatar
pederrevnørd
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 7403
Tilmeldt: lør 18. sep 2010 20:04
14
Postnummer: 3250 Gilleleje
Saltvand siden?: 1978
Geografisk sted: Gilleleje

Re: Mængde af De Jong salt

#62

Indlæg af pederrevnørd »

Tak for Info og ærlighed Erik
Held og lykke med baljen
Mvh
Peder
1500 liter SPS System, Balling, BT SPS salt, 4x Maxspect Razor 180W, 2 x GYRE, Skimz, Sangokai
http://www.advancedaquarist.com/blog/di ... f-aquarium
http://www.advancedaquarist.com/blog/th ... f-aquarium
Brugeravatar
jonas _sandager
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 1505
Tilmeldt: lør 27. okt 2012 15:09
12
Postnummer: 8260 Viby Jylland
Saltvand siden?: 2013

Re: Mængde af De Jong salt

#63

Indlæg af jonas _sandager »

Så fik jeg endeligt mit refraktometer, og har langt om længe kunne tage en måling af vandet i mit akvarie. Efter en uge hvor jeg har taget en kop vand ud dagligt, samt et vandskifte, står saliniteten stadig til 1.030, så den må have været pænt høj før!
Jeg fortsætter med at sænke den, til den er kommet ned på et fornuftigt niveau :)

Edit: Der var jeg nok lidt hurtig :) Efter en kalibrering er den på 1.028. Så passer det nok meget fint med at den var på 1.030 til at starte med.
Brugeravatar
crazy seahorse
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 3976
Tilmeldt: ons 30. nov 2011 23:39
13
Postnummer: 3660 Stenløse
Saltvand siden?: 2005
Geografisk sted: Ganløse

Re: Mængde af De Jong salt

#64

Indlæg af crazy seahorse »

Det går jo den rigtige vej i et stille og roligt tempo.
Der er ikke noget der viser dårlige tegn vel?

Erik
"Most of the failures with marine aquaria are due to lack of knowledge of the biological processes that occur in the aquarium." Martin A Moe Jr.

Mit akvarie: viewtopic.php?f=138&t=56762" onclick="window.open(this.href);return false;
Brugeravatar
jonas _sandager
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 1505
Tilmeldt: lør 27. okt 2012 15:09
12
Postnummer: 8260 Viby Jylland
Saltvand siden?: 2013

Re: Mængde af De Jong salt

#65

Indlæg af jonas _sandager »

Slet ikke. Jeg var faktisk lige ved at blive nervøs i morges, da jeg kun kunne se den ene af mine klovnfisk, der lå helt stille på bunden, halvt under en sten. Da jeg havde sprunget 3-4 vejrtrækninger over, vågnede den dog op, og svømmede søvnigt rundt, mens den anden listede frem fra bag en sten. Hele dagen har de set friskere ud end nogensinde før, så de har åbenbart bare fundet sig andre sovepladser end vanligt.
Jerslev
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 1535
Tilmeldt: man 10. okt 2005 06:52
19
Postnummer: Ikke angivet
Saltvand siden?: 2009
Geografisk sted: 6950

Re: Mængde af De Jong salt

#66

Indlæg af Jerslev »

genoptager lige denne tråd, da jeg lige er gået fra Red Sea Pro til De Jong.

Ved Red Sea Pro skulle jeg bruge 760 gram til 20 liter vand
Med De jong, hvis jeg bruger den anbefalede mængde salt (35 g/liter) får jeg markant lavere salinitet (refraktometer) og måtte tilføre over 100 gram mere for at opnå 1.026

Så mine oplevelser svarer til I andres - til gengæld har jeg ikke observeret urenheder, og det opløses faktisk fantastisk hurtigt
450 liters tropeakvarium m weissglas i front og sider, skab fra Tropeakvarier. Lys maxpect RSF 300. Retur Octo 2. Cirkulation: maxpect Gyre 350. Skummer Octo 250. Osmolator: Ato Duo
Steen
Foxface
Foxface
Reactions:
Indlæg: 389
Tilmeldt: lør 19. okt 2013 17:05
11
Postnummer: 2670 Greve
Saltvand siden?: 1988
Geografisk sted: Greve
Kontakt:

Re: Mængde af De Jong salt

#67

Indlæg af Steen »

Jeg har lige blandet 2 spande de jong salt. Jeg ved ikke hvor meget salt der blev brugt for at opnå 1025 men jeg er også ret ligeglad da det alligevel skal afmåles så saltinholdet passer.
Men jeg oplevede at MG lå på 1000 i mens de andre lå hvor de skulle ca.kh osv.

Ellers var der ingen problemer med at få det opløst. Det gik lige så nemt som alt andet salt.
Besvar

Tilbage til "Generel saltvandssnak"