Lige et billede af min nyeste erhvervelse og også et spørgsmål - og inden i brokker over at min balje er for lille til sådan én..... Den er ikke ret stor endnu - ca. 7 cm fra snude til halespids og der er en meget større balje på vej.
Den snuppede en lille guppy nede ved forhandleren, så jeg har set den spise men den har ikke taget føde til sig hos os. Vi har haft den siden lørdag formiddag. Jeg har forsøgt med Artemia, forskelligt flagefoder, rejer og bosmider. Den virker interesseret nok men heller ikke mere. Skal jeg bare afvente eller skal jeg til at sondeføde ?
Hmmm ?
Den ville ikke vise billedet fra galleriet - det bliver hentet fra min egen server nu ?
Lars S skrev:Jeg skal muligvis den ind i morgen hvis han har fået noget mere bundlag hjem, og så savle lidt mere igen
Hvordan får I den TickerFactory på jeres signatur ?
Gå ind på http://tickerfactory.com/ og generér din ticker.
I din profil (link oppe foroven) klikker du "redigér signatur".
Lav din signatur. Tryk på [Img]-knappen for at indsætte et billede og indsæt linket til din ticker - det er den afsluttende adresse på tickerfactory.
Jeg var nede at hente en flok små guppy'er idag.....
SÅ ER DER MAD !!!!!
Se, det ville den gerne have - den kværnede lige to stk. indenfor et par minutter.
Jeg er ved at klække noget artemia, som jeg vil prøve at fodre op i stor størrelse istedet. Det skal sgu være muligt at få den til at tage andet end levende guppy'er - jeg gider ikke have et ferskvandsakvarie til at stå for at kunne fodre mine saltvandsfisk, nå !
Bonnie Randers havde ellers en del spændende i baljerne idag.
Der var omkring 30 Oscellaris i størrelsen "lille" fra tysk opdræt. Jeg turde ikke tage chancen med dragefisken - tænk hvis den åd Nemo - knægten på 7 ville jo gå fuldstændigt i skoven.
Derudover flere paletter og gule kirurger, nogle dværgkejsere og en del andet godt.
Problemmet er at neonfisk holder så kort tid i ferskvand, hvorimod guppier og mollyer kan leve i saltvand. Da jeg for mange år siden havde en dragfisk, fodrede jeg den med molly unger. Dragefisken var i størrelse XS. Der var sjovt at se ungerne vimre rundt i maven på den.
Hold da op, Carsten - du ville være sikker på, at vi fangede den ?
Jeg var sgu ikke klar over, at guppyer kunne leve i saltvand. De ser ud til at blive trætte ret hurtigt - ihvertfald har dragen ikke problemer med at løbe dem op. Og detaljen med at den sluger dem hele gør ganske rigtigt, at man kan se den stadigt levende fisk gennem maveskindet...... !
Der kommer nogle ret begejstrede lyde fra knægten, når den lige guffer sådan en fætter i sig. Det er klart den "farligste" fisk vi har i baljen.
Der kommer nogle ret begejstrede lyde fra knægten, når den lige guffer sådan en fætter i sig. Det er klart den "farligste" fisk vi har i baljen.
Men lad nu være med at få nallerne alt for tæt på den, dens forsvarsmekanisme gør at den automatisk stikker hvis man rører ved dens rygfinne. Det skulle vist gøre så meget nas at blive stukket at man ville ønske at man var død i stedet...
450 l balje >> 150 l sump m/auto vandpåfyldning >> 2 X HQI 150W 14.000K >> Deltec TS1250 >> Deltec HLP 5250 returpumpe >> Tunze Turbelle Stream Kit TS07 m/fotocelle
weblance skrev:
Men lad nu være med at få nallerne alt for tæt på den, dens forsvarsmekanisme gør at den automatisk stikker hvis man rører ved dens rygfinne. Det skulle vist gøre så meget nas at blive stukket at man ville ønske at man var død i stedet...
Ja, jeg er blevet advaret......
Jeg har heller ikke lige haft lyst til at afprøve hvor ondt det gør og jeg er ret opmærksom på, hvor den befinder sig, når jeg har hænderne i baljen.
Noget helt andet;
Det er dog den mest opmærksomhedskrævende fisk
Hvis man sætter sig foran baljen er den der med det samme - midt i synsfeltet.
Er der nogen, der kan foreslå en metode til at få dragen til at æde andet end levende Guppy'er ?
For det første bliver det lidt dyrt efterhånden og lidt "bøvlet" at skulle omkring fiskepusheren hver uge for at hente flere, for det andet så er jeg sgu ikke sikker på at den får alt hvad den skal bruge på trods af, at jeg "beriger" guppyerne ved at fodre dem med vitaminberiget flagefoder inden jeg giver dem til dragen.
Jeg har forsøgt at få en bestand op at stå i et ferskvandsakvarium men efter en måned er der stadig ingen unger......
Jeg ville jo gerne have den til at tage noget frost istedet, så jeg har forsøgt med Krill, Artemia og optøede rejer fra fryseren. Selv om jeg nærmest hælder det i halsen på den, så nægter den at æde det. Det skal simpelthen være levende, før den gider røre det.
Du skal bare gi' en guppy og straks derefter en optøet reje, sådan fik jeg min igang. Min fik iøvrigt noget større fisk end guppyer.... der er røget en del blålæbet mundruger gennem halsen på den.
Så med den mængde foder denne fisk skal have, så kan den vel også hurtig vokse sig ud af et 250 liters-akvarie, eller kræver dem ikke særlig meget svømme plads?
Nolan skrev:
Jeg har forsøgt at få en bestand op at stå i et ferskvandsakvarium men efter en måned er der stadig ingen unger......
/Kim
Er du sikker på at du har nogle hunner? Det er da næsten umuligt ikke at få dem til at yngle Hunnerne er dem uden farve (altså helt grå) eller i hvert fald meget lidt farve. Min mening er at de hunner der har lidt farve, som regel er noget skrammel, da de er fremavlet og derved blevet mere sarte.
Har du prøvet at sulte den lidt, eller er det udelukket?
Fædre og mødre inden for gyppierne æder lige så gerne sine egne unger.
Få fat i noget Tornfrøet hornblad eller javamos, der kan ungerne gemme sig.
Har du ikke mulighed for at få en "spand" fodergyppier hos din pusher??
Tak for ordene - jeg vil prøve at "narre" den ved at hælde en reje i hovedet af den lige efter en Guppy.
Tricket med at sulte den, har jeg prøvet - den bliver ret slatten efter 3 dage uden foder, så den strategi droppede jeg. Og det er ikke fordi tålmodigheden mangler - jeg har flere gange brugt 1 time+ på at "trække" rejer, musling, krill og andet optøet frost lige forbi den på en fiskesnøre men den er aldeles uinteresseret.
Det med størrelsen bekymrer mig ikke så meget - jeg satser på, at jeg når at flytte til den store balje inden den bliver for stor. Jeg er dog lidt overrasket over, hvor hurtigt nogen siger den vokser. Hvis den bliver for stor for hurtigt, må jeg jo finde en der vil aftage den.
Mht. Guppyerne, så er jeg sikker på at jeg har både hanner og hunner. Der er nogle gode tætte planter i den balje de går i, så ungerne burde have gode muligheder for at gemme sig.