Vi står i den situation at vi har overtaget et red sea max 130l, der lige pt. kører med 20kg levende sten, koraller (en enkel stenkoral, og flere blødkoraller), en chromis og en eremit. Korallene står meget flot, men desværre er hele akvariet kraftig angrebet af cyano, da tidl. ejer ikke rigtig har haft tiden her til sidst. Vi har så en plan om at starte det hele op fra bunden af, så vi kan ændre på det, og forhåbentlig fjerne cyano bakterien.
Det kører med tunze cirkulationspumpe og tunze skummer.
Spørgsmål:
1. Hvordan fjerne vi bakterien på den mest hensigtsmæssige måde fra stenene? vi vil jo gerne beholde korallerne, der sidder på dem.
2. Hvor anbefaler i at købe sand (finkornet) og salt (gerne 20kg spand) ? gerne billigst, med god kvalli (vi gir pt. 50kr pr. kg). Gerne et sted de leverer via post.
3. Det tager jo et stykke tid inden akvariet er oppe og kører, så kan vi i mellemtiden putte en chromis i vores boyu 58l, sammen med de to klovnefisk?
4. Hvor mange kg levende sand vil i tro at skal til i et rsm 130?
Tak på forhånd!

