Da jeg af visse årsager skal bygge nyt akvarie, ville jeg høre om der var nogle der havde gode ideer til bygningen.
planen er 2,5mx2,5mx1m(BxDxH) hvor alle sider er af glas, kun 1 side som kommer til at ku ses fra stuen.
mit "problem" er at jeg ikke helt ved hvordan bunden af akvariet skal laves???
har et par forslag:
1. At støbe bunden i beton/cement, og så lave en eller anden form for tæt bund(hvis nogle har forslag til hvad jeg kunne gøre i bunden er de meget velkomne)
2. at lave bunden i glas, problemer, det koster lidt da det nok skal være lidt tykt(25mm tykt) og det skal laves i 2 stykker, for at kunne komme ind i huset uden at skal tage vinduer eller noget ud:-)
ved ikke om der er nogle derude som kender til nogle der har gjort noget eller bare har nogle gode ideer.
Mvh
Mikkel
bygning af nyt akvarie. ca 5000 liter
- 8220
- Foxface
- Reactions:
- Indlæg: 349
- Tilmeldt: ons 15. dec 2010 19:39
- 14
- Postnummer: 8220 Brabrand
- Saltvand siden?: 2010
Re: bygning af nyt akvarie. ca 5000 liter
Hej Mikkel super spændende projekt. Har du været inde og kigge på Reef Central, der er der en del store akvarier. Måske kunne du få lidt inspiration derinde.'
Held og lykke med det
Held og lykke med det
- dan dj
- Kejser fisk
- Reactions:
- Indlæg: 507
- Tilmeldt: tors 8. mar 2007 19:51
- 18
- Postnummer: 5492 Vissenbjerg
- Saltvand siden?: 2007
- Geografisk sted: 5492 Vissenbjerg
Re: bygning af nyt akvarie. ca 5000 liter
Hvad med træ og glasfiber..?
Det kan laves på stedet..
Det kan laves på stedet..
-
- Rev haj
- Reactions:
- Indlæg: 2231
- Tilmeldt: man 6. apr 2009 16:05
- 16
- Postnummer: 4293 Dianalund
- Saltvand siden?: 2009
Re: bygning af nyt akvarie. ca 5000 liter
Du kan eventuelt finde lidt inspiration her:
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic. ... 9&start=30
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic. ... 9&start=30