osmose tilslutning

Forum hvor du kan læse og dele gør-det-selv tips og ideer.
Besvar
Brugeravatar
DanielO
Grøn Chromis
Grøn Chromis
Reactions:
Indlæg: 59
Tilmeldt: tirs 25. maj 2010 20:10
14
Postnummer: 9400 Nørresundby
Saltvand siden?: 2010

osmose tilslutning

#1

Indlæg af DanielO »

hej,

til mit akvarie fulgte der et omvendt osmose anlæg med og en vandhane adapter, sådan en her http://saltvandsbutikken.dk/vandhane-ad ... p-128.html

jeg synes bare ikke den er ret køn at have til at sidde så jeg vil have lavet så den sidder fast monteret på en af vandrørene, men gevindet i den er et fint gevind i en mærkelig størrelse som jeg ikke kan få til at passe. nogen der ved om mange få en slags adapter så det kan gå på halvtomme gevind? Eller en eller anden tilslutning som var med det rigtige gevind?
spdiving
Reactions:

Re: osmose tilslutning

#2

Indlæg af spdiving »

1 Stk Slangestuds 6mm

Feks. 6mm x 1/4" + 1 Stk formuffe 1/2" X 1/4"

Det ene er messing og den anden er rustfri. Men dette er også lige meget det passer sammen og det laver ingen skade.
Hvis du selv gider søge rundt findes det sikkert også i PVC.
Saltvandsbutikken har dem også liggene så du kan komme dem direkte på en 1/2" kuglehane.
Grunden til at den du har fået med ikke passer på 1/2" gevind er at det er 22mm gevind standart istedet for en perlator.

http://www.marineparts-24.de/dk/B-dudst ... -6-mm.html

http://old.vvs-eksperten.dk/index/rustf ... ffe-p40651


Fandt lige denne ved bare ikke hvilken størlse slange du har på anlæget.

http://www.akvarieudstyr.dk/Saltvand/Fi ... ppel9mmx12


Steen
Besvar

Tilbage til "DIY - Gør-det-selv"