
Har nogen et KONKRET svar ang HVAD det kan hjælpe mod, og HVORFOR, og HVOR LÆNGE osv osv osv... I mine ører lyder det som om fisken vil råbe P... og vende bugen i vejret, hvis den kom i ferskvand ... Men svar udbedes


Det sjove er at man jo i ferskvandsverdenden gør lige det modsatte for at slippe af med svamp!Nolan skrev:Det er oftest i forbindelse med parasitangreb (pletter af forskellig art), at et ferskvandsbad skulle kunne hjælpe.
Idéen er, at stresse parasitterne, så de slipper deres tag i fisken. Der skal angiveligt kun et par minutter til.
Jeg har aldrig selv forsøgt mig med denne metode men har talt med flere, som finder det ret effektivt.
Det må dog, alt andet lige, være en noget stressende oplevelse for fisken :/
/Kim
Ja, med den risiko der følger med. Der er mulighed for nye hudinfektioner efter en opfangning, hvor slim laget bliver beskadiget.apfolmer skrev:hvad med svamp ... ?
Man kan vel fange fisken, og pensle finnerne(hvor der er svamp) og sætte den i baljen igen ?