Krabbefælde søges.

Forum for generel snak omkring saltvand.
Besvar
Søren og Helena
Dværg kejser
Dværg kejser
Reactions: 14
Indlæg: 147
Tilmeldt: tors 5. mar 2009 17:04
16
Postnummer: 5000 Odense C
Saltvand siden?: 2009

Krabbefælde søges.

#1

Indlæg af Søren og Helena »

Vi har for et stykke tid siden købt omkring 80 kg LS, den tidligere ejer fortalte at han havde smidt 2 stk. mitrax krabber i.

Dog syntes jeg og se en anden krabbe :shout: som ikke ligner en Matrix :BA , begge vores tre Wurdmannireje er pist væk nu :crybaby: , har også set en naturlige musling som er spist igår :devilish:

Så der for søges vi en krabbefælde, har prøvet og fange de skide krabber med en reje og en fiske snor, men de holder sgu for godt fast i den LS som den nu sidder på.

Så er der en venlige sjæl som har sådan en fælde her i Jylland eller Fyn, som vil hjælpe er vi meget taknemlig.

Eller har andre tips modtages de gerne.

Mvh. Søren og Helena.
Brugeravatar
Brian
Æresmedlem
Æresmedlem
Reactions: 2
Indlæg: 6410
Tilmeldt: tors 27. maj 2004 21:16
21
Postnummer: 7171 Uldum
Saltvand siden?: 2001
Kontakt:

Re: Krabbefælde søges.

#2

Indlæg af Brian »

Jeg har en stor "fiskefælde" til at stå.

En du kan sætte mad i og så selv lade en låge falde ned bag ved via snor !
Vedhæftede filer
IMG_4545.jpg
Mvh
Brian

[center]Startede saltvand i 2001, startede forummet i maj 2004, solgte 1300 liters baljen i 2009-10 og venter nu på bedre tid om XX antal år til at starte igen :)[/center]
Lohse
Foxface
Foxface
Reactions: 0
Indlæg: 390
Tilmeldt: tirs 1. sep 2009 17:58
16
Postnummer: 6000 Kolding
Saltvand siden?: 2009

Re: Krabbefælde søges.

#3

Indlæg af Lohse »

Jeg har desværre også haft en del krabber i mit akvarie/refugie.

En løsning der muligvis kan virke er at tag en halv eller halvanden liters cola flaske skære bunden ud af den og, det syntes jeg er bedst, en smule af toppen for at gøre åbningen en smule større. Sæt den i bundlaget med åbningen placeret op af en af de LS du regner med krabben er i. Smid en reje derned i og så ellers vent :)

Eller hvis du ved hvor den er præsist, enten et bestemt hul eller hvis du direkte kan se den, så valgte jeg en lidt mere voldsom løsning. Det indebære et lille kødspyd...
Søren og Helena
Dværg kejser
Dværg kejser
Reactions: 14
Indlæg: 147
Tilmeldt: tors 5. mar 2009 17:04
16
Postnummer: 5000 Odense C
Saltvand siden?: 2009

Re: Krabbefælde søges.

#4

Indlæg af Søren og Helena »

Brian skrev:Jeg har en stor "fiskefælde" til at stå.

En du kan sætte mad i og så selv lade en låge falde ned bag ved via snor !
Den vil vi gerne lån, så er der mulighed for at se om det er mitrax krabber der er blevet set i baljen, fanger dig lige på tlf.

Ellers må jeg prøve som Lohse forslå et lille kødspyd, da vi kan se dem.

Mvh Søren og Helena
Besvar

Tilbage til "Generel saltvandssnak"