
Jeg kan godt tage de sten op de sider på, hvis det er nok. (De dukker op flere steder pt.)
[img_l] [/img_l]
[img_l] [/img_l]
[img_l] [/img_l]
Interessant læsning. Jeg døjer selv med dette, og håber min nye skummer kan klare det.spdiving skrev:Fandt lige en side om emnet.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/arti ... obakterier
Steen
jakobvillien skrev:Interessant læsning. Jeg døjer selv med dette, og håber min nye skummer kan klare det.spdiving skrev:Fandt lige en side om emnet.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/arti ... obakterier
Steen
Ja, vandet bliver klart, men fjerner det også de skadelige stoffer??spdiving skrev:jakobvillien skrev:Interessant læsning. Jeg døjer selv med dette, og håber min nye skummer kan klare det.spdiving skrev:Fandt lige en side om emnet.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/arti ... obakterier
Steen
Ja. Jeg blev sgu også selv klogere af at læse lidt om det.
På Zeovit forumet skriver de at man kan blande KZ koral snow + zeobac + zeozym og lade dette stå i 6-8 timmer og der efter slukke skummeren i 2 timmer efter man har tilsat væsken.
Denne metode har jeg prøvet og det lort det rykker. Skummeren går helt amok og vandet bliver derefter krystaldklart.
Steen
Har 3, men de dovner måske på jobbet?kasap skrev:ellers prøv og smide nogle ermit i
Læser du slet ikke min signatur?Hofmann skrev:Du har 3 ermitter amddurin, men hvor stort er akvariet???