Hvad tilsætter du af sporeelementer og lign?? Jeg harselv oplevet at der pludseligt begyndte at komme brunalger, da jeg tilsatte sporelementer, i den koncentration der skulle bruges, men da jeg skar lidt ned på dem, forsvandt de igen.
Hvis rørene ikke mere er på toppen, falder lysmængden, og så begynder algerne også at komme.
Brian<< Så vidt jeg husker fyldte du også godt med fisk i på en gang og begrundede det med at du blev ved så længe der ikke gik noget galt. Og som jeg sagde dengang, så kan der gå op til seks mdr. efter skaden er sket før udslaget sker. Tror du ikke det kunne have noget med overbelastning at gøre?
For at løse det: Hvilken skummer kører du med? Når der er nitrit må der jo være proteiner, som kommer forbi skummeren uden at fjernes.
Carsten<< Ikke fordi jeg ikke tror dig, men vælger at spørge ind til dit svar, da jeg ikke forstår det; Hvorfor skulle der komme alger fordi lysmængden falder? Først og fremmest kræver det næring at danne alger og så er der vel også noget andet galt. Kan heller ikke se hvordan en faldende lysmængde skulle fremkalde alger. Normalt får vi da flere alger ved kraftigere lys.
(Brian, hvis du finder mit spørgsmål til Carsten for meget Off Topic kan du rykke det til nyt emne)
Med de vandværdier, tror jeg ikke at lyset overhovedet spiller nogen rolle.
Det handler om vandet. Enten det i akvariet, eller det der tilsættes.
Med en nitrat på 100 er der noget grueligt galt:
1. din biologi fungerer ikke = akvariet er crashed på grund af manglende indkøring og for stor bioload....
2. Det vand, som du bruger til at erstatte/efterfylde med er fyldt med silikat mog andre næringsstoffer, hvilket giver masser af kieselatalger=brune alger.
Hvad det end er, så vil min anbefaling til dig være, brug osmosevand, (hvis du allerede gør det, så skal dit anlæg nok skiftes),
Tjek for phosfat og endelig skift vand, hvis det viser sig at dine brunalger blomstrer mere op er det helt sikker et silikat problem.
Endelig vent, vent, vent, vent, vent, ......... Til tingene er kommet i ro
Jeg tror det er min skummer der er problemet.
Den er begyndt ikke og skumme på meget.
Nu vel jeg lige skille den ad og rense den , mine rør er kun 3 måneder gammel.
Jeg her målt mit osmosevand og der er ok også med hensyn på silikat.
jeg har ikke tjeket for phosfat....