Nu har Brian&Rikke vist deres flotte og ondskabsfulde muræne frem
Så nu må det være min tur.
Det er en Snowflake muræne, som er ca. 30 cm. lang. Den ser ikke så ondskabsfuld ud, som nogle muræner gør, men den har til gengæld et helt fantastisk mønster:
Denne type muræne skulle være en af de fredeligste og ind til videre har den overhovedet ikke gjort min reje noget. Rejen har endda fået lov til at klatre rundt i hovedet på murænen.
Ja den er da fed nok og søgte lige på den, antager det er en Echidna nebulosa, og den er jo ret så fredelig ser det ud til
Mvh Brian [center]Startede saltvand i 2001, startede forummet i maj 2004, solgte 1300 liters baljen i 2009-10 og venter nu på bedre tid om XX antal år til at starte igen [/center]
Lord Mike<< Har endnu ikke fodret den her hjemme, men den får hakkede optøede muslinger og så ellers artemia.
Vil lige råde alle, der påtænker at købe sådan en, til at sørge for at dække akvariet helt af.
Mit akvarium har en kasse på, som er 50 cm. høj og har låg på toppen. Dog er bagbeklædningen ikke helt lukket, så her ville jeg idag købe en flamingoplade at dække med. Regnede med at den godt kunne være i akvariet i et døgn uden at kravle ud, men jeg tog fejl!
Da jeg kom ned i morges og kiggede kunne jeg overhovedet ikke finde den hvilket jeg undrede mig over, da jeg netop troede den ville være meget fremme når det var mørkt. En times tid efter gik jeg ned og kiggede igen, men kunne stadig ikke finde den - i akvariet - For da jeg så kiggede rundt om akvariet, lå den foldet sammen ved siden af, nede på gulvet. Den lå stille, men var dog i live, så den kom op i akvariet igen, hvor den svømmede ind mellem stenene.
Ved ikke hvor længe den har ligget på gulvet, men håber da at den klarer sig oven på turen.
Mange fisk klarer sig i ret lang tid over vandet, det værste er nok udtørring. jeg har flere gange haft fisk der har været hoppet ud og som har overlevet.
Ja en muræne er bare en fisk, men mener nu også at have hørt at de kan klare sig over vand længere end de fleste andre fisk. Men uanset hvad, så kan de fleste godt overleve omk. 15 minutter over vand. (selvfølgelig ikke noget man skal rpøve på, da det bestemt ikke er godt for fisken)
For lige at lave en lille opfølgning på hvad der skete idag, efter murænen kom op i akvariet igen, kan jeg fortælle at jeg overhovedet ikke så den efter den svømmede ind mellem stenene i morges. Jeg har hele dagen været mega nervøs, da den overhovedet ikke var til at se. Dog er den lige nu kommet lidt frem igen, men den virker til at være ret sky i forhold til igår (før udvandringen) men den har heldigvis lige taget et par optøede rejer, så spiselysten er ikke forsvundet
det var da godt den ikke har mistet spiselysten! Håber da at se flere billeder af herren. Jeg tror jeg vil prøve at bygge en lille tunnel i min steopsætning, så der kunne være plads til sådan en lille gentleman dér!
Dit akvarie er på ca 250L ikke?
Jeg kom bare lige til at tænke på hvor meget plads en muræne burde have...
Efter hvad jeg har kunnet læse de forskellige sider skulle snowflake være den mest egnede til små akvarier. De fleste skriver 50 gallons/200 liter som en minimumsstørrelse