Det er selvfølgelig dyrere at købe fisk fra en tysk sending end fra en sending, der kommer direkte fra en fagststation. Den tyske grossist, der har haft fiskene gående og opfodret dem til en rigtig god foderstand, skal trods alt også have løn for sit arbejde.
Til gengæld er kvaliteten også langt bedre og især med de lidt mere vanskelige og dyre fisk, er der en klar fordel, da de allerede tager foder, når de ankommer til butikken.
Spørgsmålet er hvordan man definere ''karantæne'' er det at fisken har gået i et andet akvarie 3 dage inden den bliver solgt, eller drejer det sig om måneder. fisken kan vel lige så godt gå i ''karantæne'' i forhandlerens akvarie som ved en grossist. Jeg købte forleden en pinsetfisk ved en forhandler, forhandleren havde ikke fået fisk hjem den sidste måned, så derfor kan man vel godt sige at fisken har gået i karantæne efter som den mindst havde gået i akvariet en måned.
Vedr. grossist vs. direkte import, så syntes jeg en af de gode ting ved den her slags importer er, at man kan få dyr fra mange forskellige steder i en sending - En sending fra en fangststation giver jo kun dyr fra det lokalområde, mens en sending fra en stor grossist kan indeholde dyr fra hele verdern (I denne sending var der f.eks. gul kirurg fra Hawaii).
Er det ikke noget med at hvis man har 2, så bliver den ene (den mindste) ved med at have ungfarver i lang tid, for så undgår den at blive konkurrent til fisken i voksenfarver?