Det kunne være sjovt at høre folks holdning til hvad der var bedst... Ingen tvivl om at det bedste ville være en skummer, men hvad kunne være det bedste alternativ??
Hvis vi holder os til at give vurderingen ud fra en nano balje på maks 60-70 l.
okay... hvorfor SKAL du have levende sten?? Misforstå mig ikke... jeg synes da bestemt også man skal have levende sten i baljen, men tror da godt man kan lave en balje uden, hvis man skulle have den mærkelige trang
Peters1 skrev:okay... hvorfor SKAL du have levende sten?? Misforstå mig ikke... jeg synes da bestemt også man skal have levende sten i baljen, men tror da godt man kan lave en balje uden, hvis man skulle have den mærkelige trang
man kan godt klare sig uden, der findes mange alternativer.
dog kan jeg ikke se pointen for de fleste setups vil aligevel ha' god gavn af de dekorative sten hvor fiskene kan gemme sig og korallerne gro.
Men hvorfor ikke prøve med det? De flest jeg har læst om, syntes jo at det var godt nok i starten, lige indtil de skulle skifte (hvert halve år tror jeg) og det så kostede en formue igen. Men de fleste har da kørt med det på en meget stor balje og så er det blevet for dyrt og skummeren meget billigere på sigt. Men gad vide om det er så dyrt igen på sådan en lille balje?
Se nu er der jo ikke rigtig noget der kan erstate en skummer, for den funktion skummeren har er der ikke andre "devices" i akvariet har. Skummeren skummer proteiner ud af akvariet inden de nedbrydes. Hvis man vil kompensere for der, må man sørge for en rigtig god nedbrydelse af nærringsstoffer, det vil med andre ord sige godt med levende sten og god vandbevægelse. Og så kan man sørge for ikke at belaste akvariet for meget, fodre meget sparsomt, og ikke have for mange svinende dyr.
Jeg har prøvet at køre et lille akvarie uden skummer, men det er nu nemmere med.