Variabel pumpe

Forum for snak om lys, skummere, pumper etc.
Besvar
Munckabildgaard
Reactions:

Variabel pumpe

#1

Indlæg af Munckabildgaard »

Jeg har tidligere oprettet dette indlæg på cichlids.dk, men tænkte at det var et emne saltvandsfoket kunne hjælpe mig med - de plejer jo at gå lidt mere op i udstyret end os dødelige ferskvandsakvarister.

Håber I vil/kan hjælpe mig med følgende:


Jeg har fået et nyt 325 L akvarie med BTN moduler. Jeg har lavet et filter i det ene modul som bliver drevet af et AquaClear 70 powerhead, men syntes denne larmer for meget og er lidt besværlig at bruge.

Jeg ved ikke om det kan fås, men kunne godt tænke mig en pumpe, der har elektronisk styring af effekten - altså hvor man elektronisk via en ekstern enhed kan styre pumpens effekt/ydelse.

Har set, at Tunze laver en single controller, men ved ikke hvilke pumper denne kan bruges til og om den kan bruges til formålet.


Hvad kan I anbefale? (Gerne den billigste løsning)
Brugeravatar
Hougaard
Æresmedlem
Æresmedlem
Reactions:
Indlæg: 5957
Tilmeldt: søn 13. mar 2005 22:34
20
Postnummer: Ikke angivet
Saltvand siden?: 2005
Geografisk sted: Vancouver, Canada
Kontakt:

#2

Indlæg af Hougaard »

Alle Tunzer der hedde noget med Turbelle® electronic kan styres... AquaBee findes også i en "Eletronic" version.
Besvar

Tilbage til "Lys, filtrering og andet teknik"