Hej
Vandstanden i mit overløb stiger falder, i forbindelse med fodring, hvilket gør at det larmer. Er det normalt mht vandstanden og  hvad gør i andre ved det?
Hilsen Casper
			
			
			
Overløb der larmer
- 
				Jerslev
 - Rev haj

 - Reactions: 46
 - Indlæg: 1542
 - Tilmeldt: man 10. okt 2005 06:52
 - 20
 - Postnummer: Ikke angivet
 - Saltvand siden?: 2009
 - Geografisk sted: 6950
 
Re: Overløb der larmer
Så vidt jeg husker, slukkede jeg kun for cirkulationspumperne, så flowet ned i sumpen ændrede sig ikke, men tror det er normalt ved ændret vandstand, at det kan snorkle , men måske er der andre, der er mere vidende om det
			
			
			
450 liters tropeakvarium m weissglas i front og sider, skab fra Tropeakvarier. Lys maxpect RSF 300. Retur Octo 2. Cirkulation: maxpect Gyre 350. Skummer Octo 250. Osmolator: Ato Duo
			
						- 
				Lasse
 - Kejser fisk

 - Reactions: 0
 - Indlæg: 565
 - Tilmeldt: søn 20. jan 2008 15:27
 - 17
 - Postnummer: 6800 Varde
 - Saltvand siden?: 2009
 - Geografisk sted: Alslev (Varde/Esbjerg)
 
Re: Overløb der larmer
Jeg slukker for retur når jeg fodrer, hvilket medfører at mit returrør i der ender lige under overfladen i display akvariet, begynder at dræne vand til sumpen. Når det suger luft ind stopper tilbageløbet. Min durso i overløbet sænker også vandstanden i overløbet indtil det er nede i niveau med durso indløbet. Herved stopper alt flow til sumpen, og det er dermed helt lydløst. Jeg har naturligvis plads i sumpen til de ekstra liter vand.
			
			
			
