Rapid prototyping (som siden viser til) har været kendt i mange år og for 5 år siden mente man også at der kun ville gå få år før alle ville have en... men det er vist ikke sket
Problemet ligger ikke i at teknologien ikke er nok udviklet men at udstyret som kan skal bruge for at lave ting præsist er ALT for dyrt.
Der findes allerede nu maskiner som kan lave komponenter i stål. Volvo i Sverige bruger dem til at teste prototyper af manifolde og andre kritiske komponenter til biler. Men de fremstillede dele har desvære en meget dårlig holdbarhed og derfor bruges de kun til at fremstille prototyper hurtigt, og dermed teste hvad der er bedst.
Glasset som du ser de har lavet kan man sakkens få til at være lige det er et spørgsmål om at købe nogle gode motorere og linære føringer. Problemet ligger i at samlingen mellem 2 "streger" af plastik er meget dårlig og at du ikke på en så simpel maskine kan bygget ud til siderne.
Måske vil du om 20+ år kunne lave din egen
skummer (af god kvalitet) til akvariet men før tror jeg ikke at det er muligt.
Men hvis du har mod på det synes jeg helt sikkert at du skal prøve at bygge en, og se hvad det kan blive til
Ellers kan man jo også bygge sin egen CNC-fræser og på den måde fremstille div dele i plastik, alu eller metal, der findes allerede mange planer for hvoprdan man bygger sådan en på nettet
