Side 1 af 1
Giv mig styrke..... Eller fisk :D
: ons 30. maj 2007 11:10
af Musiker
Nu begynder det at blive svært kun at kigge på snegle og to små krabber der altid gemmer sig..

Det hjalp så ikke at tage ind til klovnfisken og se på de pakkede sendning ud

- Det er godt nok svært at holde fingrene fra at købe et par fisk eller andet spændende

.. Hjælp, hehe..
Mit akvarie har været kørende i 3 uger. med L. sten fra klovnfisken og osmose vand. Har haft minimalt antal brune alger efterfulgt af en stor opblomstring af grønalger, der er stadig en del tilbage, men de vokser ikke så kraftigt mere. for en uge siden kom der et par eremit krabber i (ca 1½cm hus) og der er også 2 turbo snegle + et par små cerith, tror jeg det er..
Vil jeg være helt sindsyg hvis jeg hældte et par nemme fisk såsom gobi'er og/eller en reje i baljen på nuværende tidspunkt?
Ved godt at det er bedst at vente og vente og vente, men det er ski svært

Senere vil jeg gerne have nogle nemme koraller i, hvis det ændre noget på hvad jeg skal gøre..
Er der måske noget andet levende jeg med fordel kunne putte ned i bajlen for at lindre ventetiden

nogle af de gobi arter jeg har kig på:
Gobiodon atrangulatus
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... pCatId=159
Gobiodon spp.
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... pCatId=156
Gobiodon okinawae
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... CatId=1441
Gobiodon citrinis
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... pCatId=161
Gobiodon strangulatus
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... CatId=1857
Mvh
Henrik "Det klør i fingrene"
: ons 30. maj 2007 11:12
af Hougaard
Hej Henrik,
Den første der skal puttes i er en algeæder, en gul kirurg eller en blenny af en art (hugo) ... Gobier er først senere...
Men allerførst skal du være sikker på dine værdier er klar til fisk...
/Erik
p.s. Men ja, det er pissesvært at vente !
: ons 30. maj 2007 11:14
af Carsten
Nu har du vist styrke i 3 uger, så nu skal du blot sidde på hænderne i nok 3 uger, før end du kommer noget i. Det vil du ikke fortryde.
Gobier er måske nok nemme fisk, men besværlige at fodre alene, da de lever ved bunden og tager det foder der kommer ned til dem. Og for at sikre de før nok, går der betragtelige mængder tabt. Og en overfodring er ikke det akvariet har bedst af lige nu.
: ons 30. maj 2007 11:15
af hellfish
Men eftersom dit akvarie kun er på 45 liter skal du selvfølgelig ikke smide en gul kirurg i

.. det bedste ville være at vente et par uger endnu.. og fjern alle de alger du kan med håndkraft
: ons 30. maj 2007 11:17
af Hougaard
hellfish skrev:Men eftersom hans akvarie kun er på 45 liter skal du selvfølgelig ikke smide en gul kirurg i

.. det bedste ville være at vente et par uger endnu.. og fjern alle de alger du kan med håndkraft
Hæh... Så ikke størrelsen..... Men så ville jeg vente til værdierne er klar og så finde en bi-color blenny eller noget i den stil..
/Erik
: ons 30. maj 2007 11:49
af Musiker
Tak for opbakning.. Jeg sætter mig på hænderne igen..
Fik ellers lige indtrykket af at gobi'erne var velegnede som et par til en nano som min (se Små fisk" tråden).
Bicolor blenny bliver vist til lidt stor 20cm
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... ?pCatId=66
Tak igen for opbak!
Henrik
: ons 30. maj 2007 11:51
af Hougaard
Min bicolor er lille og har været det længe ....
: ons 30. maj 2007 12:20
af Musiker
Mine seneste målinger var gode, men det er en uge siden jeg målte sidst.. Nu vil jeg måle alle de værdier i dag efter arbejde også håber jeg på flere råd.
Andre der har en mening om en Bicolor Blenny i et 45L Nano er en go ide?
Af fisk så er jeg ikke til de helt tynde strømlignede Goby:
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... pCatId=168
Men syntes at de typer med et større hovede og stærke farver er meget fine især:
Gobiodon atrangulatus
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... pCatId=159
Gobiodon spp.
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... pCatId=156
Gobiodon citrinis
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... pCatId=161
Eneste betænklighed ved dem er om de vil give nok aktivitet i akvariet.
Allerhelst ville jeg gerne have nogle som svømmer meget rundt (ligesom klovnfisk gør det)..
Måske skulle jeg bare beslutte mig for at få et par klovnfisk også se hvordan det går...
HA - Jeg kan nå og skifte mening mange gange inden for de næste uger.. Så tips i alle retninger er velkomne
Mvh
Henrik
: ons 30. maj 2007 12:38
af Mathias_C
kender du ikk en i nærheden af dig der lidt xenia eller et par kenyatræer du kan smide i for at dine hænder bliver lidt i ro

det er rimelig hårdføre koraller og hvis dine værdier er rimelige inden kan du godt smide dem i
: ons 30. maj 2007 13:04
af Musiker
Næ kender ikke nogen der har saltvandsakvarie..
Vil helt sikkert have lidt nemme koraller og polypper i nano'en.
Ville det være en bedre idé at starte med nogle helt nemme koraller/polypper frem for fisk? Og stiller de færre krav til hvor indkørt akvariet skal være...
For mig er det ligefedt om jeg starter med at tilsætte lidt koraller eller fisk. Det er hvilken rækkefølge der nemmest giver success for en begynder der tæller. Så hvis det er bedre med koraller først så gør jeg det.
Mvh
Henrik.
: ons 30. maj 2007 13:08
af hellfish
Hvis du virkeligt vil have noget i så sys jeg også du skal smide noget xenia i .. eller det sys jeg ikke jeg sys du skal vente men hvis du ikke kan er der jo ikke noget at gøre
: ons 30. maj 2007 13:18
af Musiker
Jojo jeg kan vente. Men hvis det var "rimeligt" sikkert at hælde noget i nu, så ville jeg selvfølgelig også gerne gøre det;-)
Henrik
: ons 30. maj 2007 13:37
af herzberg
Mathias_C> Det er ikke altid sandt, at
xenia er hårdfør. Der gik faktisk rigtig lang tid før
xenia ville overleve i mit
akvarie - og det selv om
fisk m.v. havde det fint...
Men det er vist meget med forskel.
: ons 30. maj 2007 14:12
af Mathias_C
<<Herzberg << ja okay xenia er et kapitel for sig selv nogen har det som en pest andre kan slet ikke holde det (men er få tror jeg) men det er en fin koral de er meget livlig og når man er nybegynder er det skønt at se noget formere sig så meget som xenia nogen gange kan gøre
hvis værdierne er fine er der ikke noget i vejen for at smide koraller, vil dog bare aldrig smide koraller i så tidligt som jeg har givet penge for, men xenia og kenyatrær er for mange næsten en plage og derfor skal de tit skoves lidt i.
kan se at du bor i København og der er da helt sikkert nogen der, der har lidt af en af delene du kan få ..!
det er bedre at smide koraller(førnævnte) i tidligt en fisk da det ikke belaster systemet og gør indkøringen længere, hvori mod en fisk vil belaste dit system
: ons 30. maj 2007 15:00
af Musiker
Ah - Tak for opklaringen Matias,
Nu vil jeg snart tage hjem og måle løs og se hvad værdierne siger. Føjleton'en forsætter nok senere idag eller i morgen..
Glad for at i gider og svare på mine spørgsmål selv om de er så banale.
Det er rart lige at blive overbevist og især at få dæmpet utålmodigheden lidt ned, hehe.
: ons 30. maj 2007 17:10
af Musiker
Mmh nå nu målte jeg for første gang hele striben af de tests jeg havde..
Desværre er nogle af dem JBL (Vidste ikke bedre da jeg købte de første)
JBL:
NH4 0,1
NO3 0
NO2 0
PO4 1.0
Salifert
PH 8,0 - 8,3 (Lige midt i mellem farve mæssigt)
KH 12,5/4,46 (Det var da farven skiftede helt og ikke skiftede tilbage. Er det korrekt målt?)
SI 0
Ca 410 (Igen lidt med hvornår farven er klar blå

.. )
Saltindhold siger 1023 ved 25,5 grader.
Med den mængde af PO4 er det vist bedst vente noget med at sætte noget i akvariet?. Vil nu læse om de andre parametre..
For andre så starter jeg her
http://saltvandsforum.dk/viewtopic.php?t=822 Den kunne man da godt lave sticky..
Den der KH værdi skal jeg vist også vide lidt mere om - Kan det virkeligt passe jeg målte så højt?
: ons 30. maj 2007 18:01
af Carsten
Musiker skrev:
Den der KH værdi skal jeg vist også vide lidt mere om - Kan det virkeligt passe jeg målte så højt?
Det er der kun en som kan svare på!!
Det lyder højt, men burde falde noget af sig selv med tiden.
: ons 30. maj 2007 18:13
af Nolan
Ang. KH-værdien, så kommer det rigtigt meget an på, om du bruger osmosevand til vandet eller vand direkte fra hanen.
Vores hanevand er ret hårdt, hvilket giver en total KH omkring 13, når saltet er blandet i.
/Kim
: tors 31. maj 2007 09:07
af Musiker
Mhh jeg bruger udelukkende Osmosevand. Må vist hellere prøve og tage en KH måling igen en af dagene..
Men jeg venter sandsynligvis 3 uger mere som forslået inden jeg kommer mere levende i.
Da jeg som forslået fjernede alger fra stenene opdagede jeg at der sad en del dødt organisk matriale på stenene. Så der er stadig noget der skal brændes af inden algerne dør af sult..
Mvh
Henrik
: fre 1. jun 2007 11:54
af Robcus
Hvis du er interesseret kan jeg godt høste noget Xenia til dig, da jeg har noget jeg gerne vil af med, det gror som ukrudt, men heldigvis har jeg en dværgkejser der spiser af det, så det ikke overtager hele baljen.
: fre 1. jun 2007 12:33
af Musiker
Har sendt en PB til dig Robcus...
: fre 8. jun 2007 10:39
af Musiker
Tusind tak til Robcus for donation af Xenia i søndags.
Satte fragmentet fast på en lille sten med elastik og under 36 timer senere fjernede jeg elastikken og den blev siddende.
Som det kan ses på billedet her:
http://saltvandsforum.dk/viewtopic.php?p=109290#109290
Ser den ud til at kunne lide min lille bajle - Især efte jeg skiftede 15% vand i onsdags og hev en masse alger af.