Side 1 af 2

For høj temp selv uden lys på.....

: fre 25. maj 2007 14:39
af JJ
Hejsa.

Jeg roder lidt med højden på mine HQI´er i øjeblikkete for at holde temperaturen ned når du er tændt.

Men problemet er sgu at min temperatur i baljen konstant er 27.1 grad når HQI´erne er slukket.... Og så ryger den over 31 når de tændes.

Jeg har ikke min sump oppe at køre endnu. Er det noget der kan dæmpe lidt på varmen mon?? :?:

Jeg har godt nok alt mit udstyr i bunden af underskabet. Såsom Ballaster, controller og transformatorer. Og de varmer jævnt godt skal jeg lige hilse at sige.... Men der er jo en MDF plade og en tynd skumplade imellem udstyret og akvariet....

Det skal lige siges at temperaturen i underskabet kommer op på 38 grader når lågerne har været lukket hele dagen.... :|

Nogen som har lidt gode ideer og erfaringer?? :idea:

Lyder lidt vildt hvis jeg allerede nu skal have blæser på. Selvom lamperne er slukket....

: fre 25. maj 2007 14:54
af Carsten
Hvis du ikke flytter de ballaster, vil du få et seriøst varmeproblem.
sumpen vil virke lidt som en køler men ikke hvis der allerede nu er 38 grader derinde. Prøv at forestille dig en sommerdag med 30 grader uden for!! Nåe nej, du bor jo i det kolde Sverige :D
Eneste alternativ der ellers er er en stor køler, som står, så luften fra den kan blæses væk. Men det er vel heller ikke noget større problem, strømmen er jo ikke så dyr derovre som her i landet.

: fre 25. maj 2007 15:10
af moby
Hvad for nogen pumper kører du med! Deltec HLP serien og diverse andre kan også være med til at varme vandet!

: fre 25. maj 2007 15:33
af JJ
Jeg synes bare det er underligt.

Jeg har målt på glasset i bunden af akvariet og der er ikke varmere end i toppen.

Jeg ved ikke rigtig hvor jeg ellers skal placere de ballaster henne. De kommer til at stå i skabet lige meget hvad....

Har overvejet at smide en god blæser ned i underskabet. Eller nærmere 2 må det blive. Én ind og én ud...

Ja strømmen er rimelig billig herover. Det er rart! :)

Der er 2 stk. Tunze 6100 i baljen...

Det ender med min lyskasse bliver fyldt med blæsere.... :twisted:

: fre 25. maj 2007 16:02
af JJ
Nu er temperaturen også 26 grader i stuen. Men det bliver da ikke skide sjovt når den stiger til omkring de 30.... :x

Jeg kan se at vandet har stabiliseret sig på 30.3 grader nu efter jeg har hævet HQI´erne lidt. Det er liiige højt nok!

: fre 25. maj 2007 16:18
af Carsten
JJ skrev:Nu er temperaturen også 26 grader i stuen. Men det bliver da ikke skide sjovt når den stiger til omkring de 30.... :x

Jeg kan se at vandet har stabiliseret sig på 30.3 grader nu efter jeg har hævet HQI´erne lidt. Det er liiige højt nok!
Den tempertur er for høj!! Prøv at åbne et vindue, 26 grader er da ikke rart at have, med mindre I render rundt splitter fornøjet.

Ballasterne kan du placere hvor du vil, du skal bare trække nogle nye ledninger. Du kan i princippet placere dem på altanen, og det vil bestemt ikke skade.

Du kommer nok ikke uden om et køleanlæg, hvordan du end drejer sagen. for nok kan et par ventilatorere sænke temperaturen, men når stuen er lige så varm som vandet, er effekten minimal.

: fre 25. maj 2007 16:31
af herzberg
Carsten skrev:Du kommer nok ikke uden om et køleanlæg, hvordan du end drejer sagen. for nok kan et par ventilatorere sænke temperaturen, men når stuen er lige så varm som vandet, er effekten minimal.
Det holder da ikke helt gør det? En ventilator virker jo ved at øge fordampningen, som derved sænker vandets temperatur. Det er jo mere denne virkning man søger med en ventilator fremfor blot at føre den varme luft ud af lyskassen (hvilket selvf. også hjælper).

: fre 25. maj 2007 21:07
af JJ
Vinduerne er åbne halve dagen. Vi har også nogle udluftningsvinduer med net for. De er åbne 24/7.

Jeg håber sgu ikke jeg skal have et køleanlæg!!

Jeg håber at kunne nøjes med lidt diverse blæsere.

: fre 25. maj 2007 22:34
af Carsten
Herzberg skrev:
Carsten skrev:Du kommer nok ikke uden om et køleanlæg, hvordan du end drejer sagen. for nok kan et par ventilatorere sænke temperaturen, men når stuen er lige så varm som vandet, er effekten minimal.
Det holder da ikke helt gør det? En ventilator virker jo ved at øge fordampningen, som derved sænker vandets temperatur. Det er jo mere denne virkning man søger med en ventilator fremfor blot at føre den varme luft ud af lyskassen (hvilket selvf. også hjælper).
Jeg tror nu nok den holder! Jeg har ihvertfald ikke kunne sænke temperaturen i akvariet nok med en stor bordventilator. Den sænkede temperaturen lidt men ikke nok. Det var jo ikke for sjov jeg investerede en mindre formue i et køleanlæg.
Hvad hjælper det at fjerne varm luft fra lyskassen, hvis det luft man erstater det med stort set har samme temperatur??

: lør 26. maj 2007 08:51
af herzberg
Jamen med en ventilator der blæser hen over overfladen er det jo ikke så meget temperaturen på den luft der blæser henover som den fordampning det afstedkommer der er afgørende.

Prøv at slikke på din hånd og pust på den bagefter. Det er jo også ca. 37grader varm luft du puster med, men du kan mørke den kølende effekt.

Vi er helt enige om, at et køleanlæg er langt mere effektivt. Men det er jo bedre end ingenting hvis man ikke ønsker at investere i et dyrt køleanlæg.

: lør 26. maj 2007 10:23
af Carsten
Herzberg skrev:Jamen med en ventilator der blæser hen over overfladen er det jo ikke så meget temperaturen på den luft der blæser henover som den fordampning det afstedkommer der er afgørende.

Prøv at slikke på din hånd og pust på den bagefter. Det er jo også ca. 37grader varm luft du puster med, men du kan mørke den kølende effekt.

Vi er helt enige om, at et køleanlæg er langt mere effektivt. Men det er jo bedre end ingenting hvis man ikke ønsker at investere i et dyrt køleanlæg.
Jeg tror du misforstår mig. Jeg siger ikke at det ikke virker, men at effekten er minimal. Selvom den luft der kommer hen over akvariet er køligere end vandet i akvariet, og der derfor sker en fordampning, er det bare ikke nok til at holde temperturen i ave.

Da vi boede i Kbh, var der en sommer hvor der ikke var lys på akvariet
mere end 3-4 timer dagligt. For at forsøge at holde temperturen nede.
Når temperturen i lokalet er 30 grader, duer det ikke at forsøge at sænke temperturen i akvariet til 27-28 grader ved hjælp af en ventilator.

: lør 26. maj 2007 10:30
af Claus H
Bio bolde i overløb
har en dejlig kølenen efekt+ selfølig en del fordampning

: lør 26. maj 2007 22:26
af JJ
Jeg ved ikke hvad helvede det er der varmer så voldsomt.

Kan Tunze pumper varme så meget?

Nu prøver jeg at slukke for hele lortet i nat og se hvad der sker. Så må tempen vel falde til rum temperatur....

Så må jeg efterfølgende prøve at tænde én ting ad gangen for at isolere problemet.

Godt nok er der varmt i underskabet, men der er ikke 0.1 grad varmere på bundglasset end resten af akvariet. Det er det som er så mærkeligt.

Jeg havde dørene stående på hvid gab i dag for at der ikke skulle blive varmt i skabet, men min temp er den samme. Den nåeded 31 grader i dag.

Jeg må se når sumpen også kommer op at køre.

: lør 26. maj 2007 22:47
af Carsten
Tunze stream, varmer ikke ret meget, men spolen/transformatoren, varmer. Og det ved du jo også at dine ballaster gør.
Prøv at flytte dem uden for skabet, gerne uden for lokalet, og lad dem stå der i et par dage medens akvariet for stuetemperatur.

: lør 26. maj 2007 22:52
af JJ
Ja jeg må lige prøve at isolere problemet.

For at det ikke skal være løgn, så varmer control boksene til Tunze pumperne mere end mine ballaster.... Også transformeren!

Yikes de bliver varme!!! :shock:

Så jeg tror måske vi har en ret stor synder der.

: lør 26. maj 2007 23:48
af mads-fisk
Herzberg skrev:Jamen med en ventilator der blæser hen over overfladen er det jo ikke så meget temperaturen på den luft der blæser henover som den fordampning det afstedkommer der er afgørende.
Men nu er det jo netop forskellene på luften og vandet, der afgør fordampningsniveauet ;)
Fordampningen sker for at udligne de forskelle der er i temperatur og luftfugtighed på luften og vandet, så det bedste vil være kold, tør luft.

JJ<< Jeg tror desværre heller ikke du kommer udenom en køler. Men når du først har den installeret, er det også lækkert at have, så man ikke behøver at tænke på temperaturen.

: søn 27. maj 2007 00:07
af Musiker
Orker ikke at finde fysikbøgerne frem, men sådan som jeg svagt husker det fra fysik for 15 år siden :-P. Så fordamper vand jo højere temperatur det har (Forudsat vi snakker alm atmosfærisk tryk). Tricket i at blæse hen langs vandoverfladen, er for at fjerne blæse dampen fra vandet væk hurtigst muligt og dermed give mere plads til fordampning.
Du kan jo også svede selvom det er 37,5grader varmt. Når blot luften er tør giver det en ret effiktiv afkøling af din krop...

Mvh
Henrik

: man 28. maj 2007 10:22
af JJ
Nu har jeg fjernet de to control bokse til Tunze pumperne fra "loftet" og temperaturen er faldet til 25.8 grader....

Så de har sltså virket som en "kogeplade" selvom det ikke rigtig tydede på det.

Det må man sige er noget af en forbedring!

Nu lader jeg HQI´erne køre i en dags tid for at se hvordan det går. Og hvis baljen igen bliver for varm, så har jeg heldigvis plads til ballasterne på bagpladen på indersiden i skabet. De kan lige være der.

Om ikke andet, så må transformerne også flyttes ned på siden hvis temperaturen stiger over et hvis tidsrum. Der kan jo nemt ske noget over en uges tid.

: man 28. maj 2007 10:47
af Carsten
Hvorfor ikke sætte dem derom med det samme???
Metrologerne har jo spået en varm sommer, så problemmerne kan komme lynhurtigt igen.

: man 28. maj 2007 11:02
af JJ
:GO

Du siger noget.....

: man 28. maj 2007 16:07
af Per A
Hvis dit akvarie stod på noget flamingo eller andet isolerende materiale ville det også dæmpe varmeoverførelsen fra underskabet.

: man 28. maj 2007 20:19
af JJ
Og det er lige det jeg har gjort idag med flaminco....

Akvariet står på et lag skum faktisk. Men det hjælper nok ikke så meget.

Nu lader jeg det lige køre et par dage og ser hvad temperaturen siger.

: tirs 29. maj 2007 12:25
af JJ
Temperaturen har stabiliseret sig på 27.1 fuldstændig som før...... :evil:

Jeg fatter ingenting af det her!

Så må varmen altså komme indefra. Det kan da ikke være andet end pumperne som varmer så.....???

:(

: tirs 29. maj 2007 13:34
af Carsten
Hvad er temperaturen i stuen??? Prøv at slukke for pumperne, en ad gangen og se om det giver nogen effekt. Skal indrømme at jeg ikke helt tror at det er pumperne. Da jeg i sin tid skiftede af Aquaclear til Tunze, faldt temperaturen så meget at jeg var nødt til at smide et varmelegme i sumpen.

: tirs 29. maj 2007 13:53
af JJ
Temperaturen i stuen er 25 grader lige nu og det har den faktisk været de sidste par dage.

Jeg prøver at slukke den ene pumpe og se hvad der sker.

Hvor meget må akvariet max nå op på hvis det er?? 27-28 grader??

Har læst et sted at der er nogle vækster som går i stå ved 27 grader og begynder at dø ved 30 grader.

: tirs 29. maj 2007 14:50
af Mathias_C
mit ligger sidst på dagen på 27 og om morgenen på 25

: tirs 29. maj 2007 15:57
af Carsten
Der er ingen. eller meget få koraller der kan tåle over 30 grader i længere tid. Om de ligefrem dør, ved jeg ikke men de bliver blege.

: tirs 29. maj 2007 17:58
af Eciton
læste lige i en tråd på saltvandssiden at gennemsnitstemperaturen på great barrier reef er 28 grader.

: tirs 29. maj 2007 18:41
af JJ
Har prøvet at lege lidt med en blæser jeg havde liggende i kælderen.

Jeg kan med den kørende på laveste trin og med HQI´erne tændt holde temperaturen nede 26.2 grader. :)

Men det er jo noget af et lokum at have til at stå og larme, så jeg skal ud og købe nogle 120 mm. Papst blæsere i morgen. Så må vi om de kan noget....

Jeg var inde i Planetariet og se en IMAX film engang om koralrevet. Det siges det er ved at langsomt uddø pga. den globale opvarmning. Og det er indtil videre kun 1 grad varmere end den normale gennemsnits tempertatur.

De visteoptagelser fra koralrev som for få år siden var store og velfungerende levende rev. Men idag er de næsten helt uddøde. Det er satme skræmmende!!

: tirs 29. maj 2007 19:19
af Anders månsson
ja men var det ikke fordi der var en kæmpe skovhugger industri, der medførte en større erodering af jorden end før?
Det er som regel derfor, altså pga af direkte forurening i havet tæt på revet, at de dør hen...

Tilbage til din varme problemstilling!