Side 1 af 1
til nano folket
: ons 16. mar 2005 18:17
af Steffen
Jeg kunne godt tænke mig at høre lidt om hvad folk bruger til afskumning. Har set den lille piccolo skumme i planteimporten, ved godt det er noget bras

men har nogen af jer nanofolk prøvet den?

: ons 16. mar 2005 18:52
af jakobvillien
Hej,
Jeg har prøvet den, og kunne ikke rigtigt få den til at virke før jeg forlængede røret.... nu
skummer den løs.
Den er ikke særlig fed af andre årsager.... koppen sidder løst, holderen er ikke særlig holdbar, Der går let "knæk" på den slangen som forbinder luftstenen med slangen.
Hvis du har plads til en anden, så køb en anden, men ellers er den okay til formålet, men jeg tror nu nok jeg ville lave en selv, hvis jeg ku gøre det om. Men nu er den jo købt
: ons 16. mar 2005 19:05
af Steffen
tak for svaret men kan ikke rigtig se hvordan man laver en kop der er tæt så protienet ikke bare flyder til bage der hvor den hviler på røret?
: ons 16. mar 2005 20:47
af BatLuder
Jeg bruger miniflotor i mit 54L, i mit 9L har jeg desværre ikke plads til noget...
: ons 16. mar 2005 23:08
af jakobvillien
jeg skriver lige et seperat tråd, eftersom jeg ikke hved hvordan man uploader billeder i en eksisterende tråd. Den findes under DIY og hedder cola-skummer

: man 28. mar 2005 09:48
af Carsten
Jeg fandt et link til en meget speciel skummer som ikke fylder ret meget og som vist nok sidder på ydersiden af akvariet.
http://www.nordconnect.de/aqua/info.php?lan=&id=22
: man 28. mar 2005 18:15
af jakobvillien
Ser spændende ud, og ikke så forfærdeligt dyrt, men dog lidt mere end piccoloen
http://www.sewatec.de/aqua_connect/aqua ... _600l.html