Side 1 af 1

Nyt forum for Montipora fans

: fre 19. jan 2024 07:16
af Engelquist
Her kan I dele viden, erfaringer og billeder om alle de vildt flotte Montipora'er hobbyen efterhånden har givet os mulighed for at dyrke.
Jeg håber at @crazy seahorse og flere af de "tunge drenge" i hobbyen, vil dele deres viden herinde🙏

Jeg tænker at dokumentation bliver samlet i en "sticky" tråd øverst på siden, så det altid ligger nemt tilgængeligt.☺️

Ellers er det et forum som de andre herinde. Det hedder "Montipora" og kan findes på Boardindeks (forsiden) og her kan i oprette tråde og dele viden/stille spørgsmål om Montipora ( husk at dele jeres indlæg på de sociale medier (i bunden af hver indlæg), så vi kan trække mange flere herind :-)

Et par Montipora fra mit eget akvarie
Beachbum
Beachbum
Setosa
Setosa
Sunset
Sunset
Superman
Superman

Re: Nyt forum for Montipora fans

: fre 19. jan 2024 20:41
af charlie saltvand
Min encrusting rainbow

Kører jo “lps” mode, så lamperne er kun på 70%… tror jeg har 150-175 PAR helt i toppen af vandsøjlen lige under min ecotech rx 30 lampe, hvor korallen er placeret.
Har haft den i, i ca 6 md. Var på størrelse med en lillefinger negl da jeg fik den, nu er den 6x så stor. Så IKKE en hurtigløber endnu.
image.jpg

Re: Nyt forum for Montipora fans

: lør 20. jan 2024 09:19
af nielsk
Fedt underforum. Jeg skal nok prøve om jeg ikke kan få fotograferet mine.
Jeg er blevet ret glad for de encrusting typer fordi de ikke dominerer så meget i revet, er farvestærke og hårdføre og faktisk også kan holde farve nede på 60 cm dybde.
Plademonti har jeg udfaset fordi de ikke er til at styre

Re: Nyt forum for Montipora fans

: lør 20. jan 2024 19:19
af nielsk
Mit kamera er ikke godt