Side 1 af 1

Æv planarier

: søn 23. jul 2023 14:32
af Jerslev
Har desværre overset, at jeg har fået slæbt flatworms ind, De har været der længe - hybris nemesis, og der er derfor mange - RIGTIGT mange. Jeg har bestilt noget flatworm ex hos Carsten, men indtil da suger jeg så mange op, jeg kan med timers mellemrum. Og så må jeg have en scooterblenny. Er der andet, jeg kan gøre? - Eller andre måder?
På forhånd tak

Re: Æv planarier

: søn 23. jul 2023 14:59
af Mortenbruun
Jeg ville ikke begynde med flatworm-exit før alt andet var prøvet.
Havde flere tusinde første gang de kom på besøg, og de forsvandt ved hjælpe af en ordentlig sugning og ikke mindst en seksstribet og en gul gylte. Måtte dog af med den seksstribede djævel senere, men de var super effektive. Den seksstribede lignede en kuglefisk efter en uge :-)
Den gule har holdt dem ude af baljen siden, også da refugiet pludselig blev ramt.
Kemi burde være sidste udvej

Re: Æv planarier

: søn 23. jul 2023 16:14
af Casper M
Der findes en snegl som er sort med blå striber kan ikke huske hvad den hedder men den lever udelukkende af fladorme og den vil udrydde alle i dit akvarie på under 1 uge de er sindsygt effektive

Kan godt prøve at lede efter navnet på den snegl hvis du ønsker det :)

Re: Æv planarier

: søn 23. jul 2023 18:46
af Jerslev
Det må du gerne. Har en seksstribet gylte, men den rører dem ikke

Re: Æv planarier

: søn 23. jul 2023 18:54
af Casper M
Jerslev skrev: søn 23. jul 2023 18:46 Det må du gerne. Har en seksstribet gylte, men den rører dem ikke
Chelidonura Varians

Re: Æv planarier

: søn 23. jul 2023 19:25
af Holst
En skam den kun spiser fladorme, for den er godt nok en flot en..

Re: Æv planarier

: man 24. jul 2023 08:28
af SamuelChristensen
Der er flere metoder:
https://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?t=95769

Jeg synes dog at mine er ret sæsonbetingede, men daglig rengøring af glasset er nok til at man ikke lægger mærke til dem synes jeg. Og så er akvariet bare dét lækrere at se på. :)