Side 1 af 1

Som et lys fra himlen!

: man 16. jan 2023 23:58
af ViggoN
I en tid hvor strømpriser har fået et ansigtsløft, BRStv har lavet deres omfattende lys forsøg eller hvad man nu kalder det og AI har udgivet deres nye Blade lys…kunne man da kaste lidt lys over emnet hvad kører vi med derude?

Jeg har selv en maxspect RSX 150W på 250L som jeg må sige overraskede mig positivt efter jeg målte par på den! Men må sige kunne godt finde på at hoppe på Blade vognen.

Hvad har i og overvejer i selv opgraderinger i fremtiden?

Re: Som et lys fra himlen!

: tirs 17. jan 2023 05:53
af Engelquist
Har du et link til BRStv og deres lysforsøg?

Jeg har en Orphek Atlantik V4 Gen 2 fra 2020 og er umiddelbart godt tilfreds med lyset...
Orphek har godt nok lavet en ny model siden: Atlantik iCon og man kan købe et opgraderingskit der bringer min lampe op til den nye standard fra Orphek.
Indtil videre stiller jeg mig dog tilfreds med lyset fra 2020 modellen :-)

Er der nogen herinde der har den nye iCon?

Re: Som et lys fra himlen!

: tirs 17. jan 2023 07:55
af ViggoN
Jo det er lige

Re: Som et lys fra himlen!

: tirs 17. jan 2023 09:42
af ViggoN
Måske kunne det også være spændende og hører hvad de danske forhandler kører med på deres koral øer?

Re: Som et lys fra himlen!

: tors 19. jan 2023 22:42
af Holst
ViggoN skrev: tirs 17. jan 2023 09:42 Måske kunne det også være spændende og hører hvad de danske forhandler kører med på deres koral øer?
Jeg tror desværre ikke de går meget op i Par eller spektrum.. de skrues nok op på “showroom” setting.. godt med blåt lys og Pang..
De skal jo også helst bare hurtigt ud af døren hos dem.