Som overskriften siger: lad os se nogle flotte videoer af jeres baljer.
Det er virkelig let!
Lav en YouTube konto og upload jeres videoer.
Kopier linket til jeres video og sæt det direkte ind i indlægget og tryk gem!
Jeg lægger ud med et par stykker fra mit gamle akvarie
Re: Vis os jeres fede videoer af baljerne!
: man 26. dec 2022 13:41
af crazy seahorse
Jeg vil da også vise et par stykker fra mit rev.
Det er lidt vildt voksende. Specielt min staghorn sektion der virkelig trænger til en studsning.
Men jeg har ikke nogen steder at gøre af det afklippede. Fragtankene er fyldt med frags, både til at andre kan få glæde af dem og så dem der et blevet klippet pga Majano kampen. De sidste skal ind i revet igen, når Majanoerne er udryddet.
Den anden video er med top down. Tog den med for at vise hvor store korallerne egentlig er, specielt den røde us acro. Den fylder helt vildt når man ser den oppe fra. Tanken er 100 cm dyb og den fylder næsten halvdelen.
To ting:
1:Jeg skal have fat i noget vaseline, så jeg kan få smurt de stænger i dæmperne på toplågen. Håber jeg har noget tilbage fra sidst. De søde piger i Matas eller på apoteket, kigger på mig med et specielt blik når jeg køber det, så jeg føler jeg skal forklare mig - og så kigger de endnu mere mærkeligt på mig.
2:
Skal huske at have musik på når jeg laver video.
Den vejrtrækning lyder tåbelig. Jeg er faktisk ikke så besværet som det lyder, men det går åbenbart lige ind i mikrofonen.
Re: Vis os jeres fede videoer af baljerne!
: man 2. jan 2023 03:46
af Rolf
Her er et hurtigt overblik over næsten alle vores akvarier i dag
Og så er der her en video fra 2019 der viser lidt mere om hvad vi laver
Re: Vis os jeres fede videoer af baljerne!
: tirs 10. jan 2023 20:31
af crazy seahorse
Ganløse reef, december 2020.
Skal lige se om musikken fanges i censuren.