Side 1 af 1
Cyano???
: man 7. maj 2007 16:27
af Andreas S
Hej..
Jeg har bemærket at der er begyndt at komme noget rødligt slim på mit bundlag.. Vil i hjælpe mig med at identificere dette ud fra mit billede?? Og hvis det er - hvad kan jeg så gøre??
: man 7. maj 2007 16:33
af Carsten
Tag det op. Kom det i en beholder med saltvand. Lad det stå mørkt i 24 timer. Bliver vandet farvet - svag gulllig eller lyserød, så er det cyano.
Hvis ikke er det en anden form for alge.
: man 7. maj 2007 16:34
af mads-fisk
Ser klart ud til at være cyano.
Først og fremmest ville jeg suge det op med en hævert, for at fjerne det. Dernæst bør du se, om det ramte område er udsat for andre faktorer end resten af baljen. Det kan f.eks. være mindre cirkulation.
Hvis du på ingen måde kan få kontrol over det, kan du prøve med antibiotika (red slime remover).
: man 7. maj 2007 16:41
af Andreas S
Carsten skrev:Tag det op. Kom det i en beholder med saltvand. Lad det stå mørkt i 24 timer. Bliver vandet farvet - svag gulllig eller lyserød, så er det cyano.
Hvis ikke er det en anden form for alge.
Skal det være friskt saltvand??
Det er også et sted hvor der ikke er meget cirkulation, så det kunne godt være cyano..
: man 7. maj 2007 16:51
af Mikkel E
Hvad er din Nitrat på?

: man 7. maj 2007 16:53
af Andreas S
5,0 ppm???
: man 7. maj 2007 16:58
af Carsten
Falcon skrev:Carsten skrev:Tag det op. Kom det i en beholder med saltvand. Lad det stå mørkt i 24 timer. Bliver vandet farvet - svag gulllig eller lyserød, så er det cyano.
Hvis ikke er det en anden form for alge.
Skal det være friskt saltvand??
Det er også et sted hvor der ikke er meget cirkulation, så det kunne godt være cyano..
Det skal blot være saltvand fra akvariet.
: man 7. maj 2007 17:04
af flemmiov
Det skal blot være saltvand fra akvariet.
Da jeg forleden prøvede i min egen balje, var det ferskvand jeg lå alge-snasket i...efter en 1/2 time i et mørkt skab var vandet pink farvet.
: man 7. maj 2007 17:36
af Mikkel E
Falcon skrev:5,0 ppm???
Ok, du har så ikke særlig mange alger i akvariet, vel?
: man 7. maj 2007 17:38
af Andreas S
Mikkel E skrev:Falcon skrev:5,0 ppm???
Ok, du har så ikke særlig mange alger i akvariet, vel?
Nej, jeg har dårlig nok nogle?? betyder det noget, mikkel??
: man 7. maj 2007 17:44
af Mikkel E
Ja, der er ikke noget konkurrence til cyanoen, jo laver Nitrat eller bare kvælstof i det hele taget, jo større fordel har cyanoen, i det den stortset ikke skal bruge kvælstof.
Men prøv som du selv er inde på, at putte noget mere cirkulation i akvariet. For noget tid siden var jeg kommet til at dække lidt for min cirkulation og der kom kort tid efter noget der mindede om dit. Jeg fernede årsagen til det mindskede cirkulation og det forsvandt igen, lidt tid efter.
: tirs 5. jun 2007 19:11
af Flemming
Er det virkelig rigtig det kun er hos Akvarieudstyr.dk man kan købe Red slime remover i Danmark ?
Jeg synes det er en hamper pris for det.
Hvor køber i andre det ?
: tirs 5. jun 2007 19:14
af wondersurfer
tjaaa jeg købte mit i a udstyr men følger lige med i tråden
: tirs 5. jun 2007 19:20
af Lord Mike
Har da også set det i Klovnfisken, men tror ikke det er billigere.
: tirs 5. jun 2007 20:18
af Carsten
Jeg fik mit fra Tyskalnd, til 25 Euro pr stk. Men det var inden det blev yaget af markedet fordi det er ren Erythomycin
: tirs 5. jun 2007 20:38
af Flemming
Jeg vidste ikke det var taget af markedet. Heller ikke at det var ren Erythomycin. Hvad er det der er så skadeligt ved dette stof,siden det er taget af markedet. Så vidt jeg ved er det jo et erstatningsmedicin, for de der ikke kan tåle alm. penicillin.
Og det får mig jo til at tænke om det måske kunne hjælpe os med cyanobakterierne ved at give "ren Erythomycin" som måske vil kunne købes på samme måde som penicillin ! ( blot tankespind) Pris kendes heller ikke, men måske billigere end RSR.
Er du sikker Carsten på det er rent uden andre aktive stoffer i ?
: tirs 5. jun 2007 21:04
af Carsten
Det er ren penicilin, og derfor skal det være på recept. Så vidt jeg ved er det et meget bredspekteret penicilin. Jeg læste det i en artikel på korallenriff.de, men kan ikke lige finde den igen.
Ifølge artiklen, var det rent Erythomycin
: tirs 5. jun 2007 21:23
af Musiker
http://en.wikipedia.org/wiki/Erythromycin
Største problem med at have penicillin eller penicillin lignende stoffer i håndkøb er at bakterierne efterhånden udvikler resistens.. Det er ikke specielt rart når bakterier bliver resistente overfor medicin.
Mvh
Henrik
: tirs 5. jun 2007 22:34
af Carsten
: ons 6. jun 2007 07:43
af flemmiov
Mht. indkøb af produktet...Jeg har fornylig fået mit fra USA, ved Northcoastmarines.com,- tjek lige prisen, den er langt under den danske, selvom der kommer porto på, (jeg betalte ingen moms og afgifter), så det er bare med at få bestilt skidtet!
http://northcoastmarines.com/slime_remover.htm
: ons 6. jun 2007 19:35
af Flemming
Hej Flemmiov. Tak for linket.
Jeg har nu bestilt derovre fra. Håber ikke der går en evighed.
Hvor lang tid gik der med din forsendelse ?
: ons 6. jun 2007 21:04
af Carsten
flemmiov skrev:Mht. indkøb af produktet...Jeg har fornylig fået mit fra USA, ved Northcoastmarines.com,- tjek lige prisen, den er langt under den danske, selvom der kommer porto på, (jeg betalte ingen moms og afgifter), så det er bare med at få bestilt skidtet!
http://northcoastmarines.com/slime_remover.htm
Hvor meget er der i en pakke???
: tors 7. jun 2007 07:50
af flemmiov
Til Danner : der gik vel 8-10 dage, da jeg betalte med Paypal. Deres system er langsom, da de først skal registrere betalingen, og først herefter afsendes det,- men de mailer når de afsender det. (medmindre man har sat beløbet ind på sin p.p. konto først , så går det vist ligesom med visa)
Til Carsten : Ja, som man kan se er der forskel på, hvor meget de forskellige forhandlere skriver det kan behandle af vandmængde...(fortynder de det, i forretningen ??) Jeg mener der er til at behandle 150 Gallon i en pakke... (jeg fik 2 pakker)
Det eneste der undrer mig lidt, er at førhen skulle man slukke sin skummer under behandlingen, det står der intet om idag,-jeg slukkede min, da den ellers skummer helt vildt...efter 48 timer fik det endnu en behandling, og det sidste røg i, efter yderligere 48 timer, og er nu endelig cyano-fri (i denne omgang...)