Side 1 af 1

Forummets bedste artikler og tråde samlet herinde

: lør 20. aug 2022 07:30
af Engelquist
I læsehjørnet samles udvalgte artikler og tråde, der indeholder værdifuld viden.

En udvalgt artikel eller tråd indeholder en lang og uddybende beskrivelse af et emne der vedrører vores hobby, gerne suppleret med masser af billeder og skrevet af vores medlemmer.
Trådene ligger stadig som skyggeemne i deres oprindelige forum, men for overskuelighedens skyld er de nu også samlet herinde.

Der kommer flere herind efterhånden som vi finder dem i gemmerne.

Til sidst en opfordring: Er der en skribent gemt i dig og har du nørdet og samlet en masse viden indenfor et område af vores hobby, så hold dig endelig ikke tilbage: SKRIV!!! :GO

God læsning :beer:

Re: Forummets bedste artikler og tråde samlet herinde

: søn 21. aug 2022 08:56
af Engelquist
Nu omdøbt til læsehjørnet og placeret under Iøvrigt.
Et lille udvalg af det bedste forummet kan byde på.

Efter opdateringen, vil der komme et link til Læsehjørnet på forsiden- portalen vi vil lægge ovenpå forummet.

Re: Forummets bedste artikler og tråde samlet herinde

: man 22. aug 2022 09:02
af nbd
Engelquist skrev:Der kommer flere herind efterhånden som vi finder dem i gemmerne.
Fedt! Så kommer der måske også tekster om bundfiltre :rofll:

Re: Forummets bedste artikler og tråde samlet herinde

: man 22. aug 2022 13:04
af charlie saltvand
Jeg kørte med bundfilter, stigrør m luftsten und alles da jeg startede op i 83´og det var i 1983 :beer: :sneaky2:

Det sparkede røv og der duftede af det indiske ocean i hele hytten :hehe:

Re: Forummets bedste artikler og tråde samlet herinde

: man 22. aug 2022 13:18
af Carsten
charlie saltvand skrev:Jeg kørte med bundfilter, stigrør m luftsten und alles da jeg startede op i 83´og det var i 1983 :beer: :sneaky2:

Det sparkede røv og der duftede af det indiske ocean i hele hytten :hehe:
Sådan var det også for mig, blot nogle år tidligere - 1976. Husker den første skummer jeg fik.
Den var sådan ca. på størrelse med en ½ liter øl dåse. Den fungerede ikke, ret godt, læs ikke fungerende.

Re: Forummets bedste artikler og tråde samlet herinde

: man 22. aug 2022 13:32
af crazy seahorse
Jeg havde også bundfilter i mit første. Ikke fordi det skal være en konkurrence, men det var omkring ´72-73 stykker.
Var ansat i en dyrehandel dengang og det var sådan man gjorde. Havde for øvrigt ingen skummer på. De skummere jeg kunne få i forretningen, var af samme fabrikat som de hjørnefiltre vi solgte til ferskvandsakvarierne. Noget tyndt plast agtigt noget. Fik aldrig købt en.
Der var heller ingen levende sten, kun døde koralskeletter. Har faktisk nogle af dem endnu. I det hele taget, så var mit akvarie meget klinisk. Tror ikke der var nogen bakteriefauna af betydning. Jeg måtte hente jord nede fra bedene bag den blok i Høje Gladsaxe hvor jeg boede, for at få lidt alger i det. Fik det råd, at gå lidt ind mellem buskene og tage jorden der fra, for at undgå "hundelorte og børnepis" som det blev udtrykt. Fyldte vand fra akvariet ned i bøtten med jord og ryste ryste og så i med hele herligheden. Dét fik gang i sagerne, det væltede frem med alger.
Sjov tid at tænke tilbage på.