Da jeg i går (som sædvanligt) sad og beundrede mit akvarie, opdagede jeg pludselig noget halvt stort fladt bevæge sig. Det lignede mest af alt en stor slimklat men ved nærmere eftersyn kunne jeg tydeligt se et hovede som gnavede på de levende sten
Dyret var ca. 4-5cm og bestemt ikke noget jeg havde købt eller set før. Mit første bud var at det nok var en slags nøgensnegl, men for en sikkerheds skyld spurgte jeg lige på RC og fik at vide at det er en søhare (Dolabrifera sp - måske en Dolabrifera dolabrifera?).
Det er en harmløs algeæder så den ryger tilbage i baljen igen, og er nok min sjoveste "hitch hiker" - Hvad er din (husk masser af billeder!)?
her er åbne dimsen fra en øl dåse til sammenligning af størrelse (dog trak den sig noget sammen da jeg lagde den derned)
Jeg filmede også et lille clip med den hvor den kravler, men det blev desværre lidt utydeligt:
/Magnus
: fre 4. maj 2007 11:53
af K.E
Nice, det er da rart at få sådan en hitchiker ind
: fre 4. maj 2007 11:56
af Lord Mike
Enig med K.E.
Og så må det lige siges at disse billeder er bare super gode
: fre 4. maj 2007 12:28
af Mikkel E
Hov, du glemte et billede af hele dit nye akvarie
: fre 4. maj 2007 12:31
af mastou
Mikkel E skrev:Hov, du glemte et billede af hele dit nye akvarie
Der er godt nok en som er efter mig hva'
Kommer tid kommer råd Jeg er stadig ikke færdig med setup'et sådan er det når man har fået både hus og have - luksus problem, jeg ved det...
Nå må hellere få hængt den hængekøje op
/Magnus
: fre 4. maj 2007 13:53
af Mikkel E
Du skal da ikke slippe for at vise os billeder, når du nu har fået et større akvarie og setup
: fre 4. maj 2007 16:02
af Johnny
den er da nice
: fre 4. maj 2007 16:33
af GedemeisterDK
fik også sådan én underlig snotklat på stenene mastou, var ved at flippe helt ud
Ja den ser også lidt spooky ud, er din magen til den øverste (bliver op til 90mm ) eller den nederste (bliver op til 30mm)?
og ...
/Magnus
: man 16. jul 2007 10:17
af -Bagger-
SEJT!!! Så har jeg også en søhare Troede bare det var en snegl Den er fuldstændig magen til min, og ser utrolig rar ud! hvor stor er din blevet? For min er allerede en 7-8cm lang.. og håber da ikke den bliver med med at gro med den hast
: man 16. jul 2007 10:27
af Daniel1
Min sjoveste hitch hiker var en snowflake muræne på 10-12 cm. Den er solgt til Haugaard så måske han kan fange et billede af den og uploade..?
: man 16. jul 2007 20:09
af mastou
-Bagger- skrev:SEJT!!! Så har jeg også en søhare Troede bare det var en snegl Den er fuldstændig magen til min, og ser utrolig rar ud! hvor stor er din blevet? For min er allerede en 7-8cm lang.. og håber da ikke den bliver med med at gro med den hast
Der er stor foreskel på hvor store de bliver, den art som jeg tror min er, er en relativ lille art (Dolabrifera dolabrifera) som ikke skulle blive meget større end 4cm så jeg tror den er fuldvoksen og den er pt på ferie hos Jimmi da han har flere alger end jeg
Jeg syntes faktisk de er lidt sjove, min blev døbt Hercule efter den berømte franske detectiv Hercule Poirot fordi søharen også har cykel overskæg (næsten da )
@Daniel1, det var sgu da en vild hitch hiker , men på RC har der også været nogle som har fået blåringet blæksprutter med levende sten som hitch hiker
/Magnus
: man 16. jul 2007 20:15
af -Bagger-
Hæ hæ... jeg er bange for du kan blive overrasket så... min er fuldstændig magen til din.. skal nok lige få taget et par billeder så du kan se min også, og selv sammenligne. Min er også ca 4cm.. men det er bredden på den
den ser SÅ hyglig ud! Min har fået navnet Elmert (da den ligner en Elg ved første øjekast.. altså i hovedet) det er hygligt man kan se den i øjnene og se dens gevir.. og så er der lidt mummitrold over dens mule... Skal nok få taget billedet og lagt herind Evt. ved siden af noget sammenligneligt i størrelsen.
: man 16. jul 2007 20:25
af mastou
Hvis du syntes de er cool er her en god hjemmeside hvor du kan finde en masse info om dem: http://www.seaslugforum.net/
Blandt andet at størrelsen (afhængig af art) kan variere mellem 2cm og 70cm
@Bagger - De mål er jo også når den strækker sig så ville min nok også kunne klemme sig op på en 7-8cm (tror jeg)
@Brian - Det var da et par lækre hitch hikere, hvor store var de da du fik dem?
/Magnus
: fre 20. jul 2007 09:20
af jimmi
Hmmm, øh......Hvordan skal jeg lige formulere den her.........Håber du er i et godt fredagshumør.
Mastou, din fine hitch hiker er detsværre ikke mere. Den lå pludselig på bunden med bugen opad. Aner ikke om det er en pumpe eller andre dårligdomme der har aflivet den.
Den døde allerede 2 dage efter jeg fik den, men jeg har trukket den lidt med at fortælle det, da det jo er dybt pinligt.
Snøft.....
: fre 20. jul 2007 09:27
af jimmi
Ved nærmere eftertanke døde den nok af overfodring.! Møg akvarie
: fre 20. jul 2007 09:42
af BS
jimmi skrev:Ved nærmere eftertanke døde den nok af overfodring.! Møg akvarie
Kan godt lide du giver akvariet skylden for Din overfodring
: fre 20. jul 2007 10:08
af -Bagger-
De mål er jo også når den strækker sig så ville min nok også kunne klemme sig op på en 7-8cm (tror jeg) Smile
Og... det er stadig søharen vi snakker om ikke?
: fre 20. jul 2007 10:35
af jimmi
Jo det er søharen.
Kan godt lide du giver akvariet skylden for Din overfodring Very Happy
Der var nok lidt for mange alger til den lille fyr! , men den kæmpede en brav kamp.
: fre 20. jul 2007 10:37
af jimmi
Min sjovest hitch hiker er i øvrigt en lille orange krabbe der er kravelt i overløbet. Den er maks 5-7mm, men vældig flot.
: fre 20. jul 2007 11:08
af BS
jimmi skrev:Jo det er søharen.
Kan godt lide du giver akvariet skylden for Din overfodring Very Happy
Der var nok lidt for mange alger til den lille fyr! , men den kæmpede en brav kamp.
Ok på den måde...
: fre 20. jul 2007 12:31
af Brian
5cm ca, og de blev der alle 3 år jeg havde baljen.
: lør 21. jul 2007 21:50
af mastou
jimmi skrev:Hmmm, øh......Hvordan skal jeg lige formulere den her.........Håber du er i et godt fredagshumør.
Mastou, din fine hitch hiker er detsværre ikke mere. Den lå pludselig på bunden med bugen opad. Aner ikke om det er en pumpe eller andre dårligdomme der har aflivet den.
Den døde allerede 2 dage efter jeg fik den, men jeg har trukket den lidt med at fortælle det, da det jo er dybt pinligt.
Snøft.....
Det var da trist, men det er der jo ikke noget at gøre ved...(helt ok )
Det kunne altså tyde på at der er noget galt med dit vand - dog ikke noget som kan måles (NH4, NO2, NO3, KH, Mg2, Ca2, PH - har jeg glemt nogle, Jimmi) jeg tror forfra måske er en god ide
Har du nogle billeder af din krabbe, Jimmi?
/Magnus
: søn 22. jul 2007 07:42
af jimmi
Den har jeg detsværre ingen billeder af.
Mht forfra så er det lagt lidt på hylden igen. Min kæreste lavede en underlig grimasse da jeg fortalte hende hvad det projekt ville koste! (Skal jeg have nyt skal det være med reefkeramik baggrund)
Så jeg satser på en omgang ozon og uv istedet + vandskifte med mit nye osmoseanlæg med booster!