Side 1 af 1

Saltvandsbegynder m. Spørgsmål om nano reef

: tors 3. maj 2007 12:04
af Musiker
Hej alle,
Endnu en saltvandsbegynder melder sig under fanerne - JBJ Nano cube på 45L er på vej med fragt - Så der skal jo snart købes lidt ind..
Jeg har læst en hel del omkring opstart og drift af Nano reefs og føler egenligt jeg er godt forberedt (Bla. takket været de mange tråde her om emnet), men har lige et par spørgsmål. Svar eventuelt m. en PB hvis i ikke vil udlevere forhandlere offentligt ;)
- Hvordan får jeg fat i de bedste levende sten, helst i Kbh-området, men også gerne via postordre. Prisen er ikke super vigtig. Det er jo en lille mængde det drejer sig om. Caribiske sten?? Fra akvarieudstyr? Eller måske sten fra Klovnfisken?
- Er 4kg LS passende start til 45L ? Det mener jeg at have hørt.
- Hvilke mærke af sand vil i anbefale. Noget med 2-3mm i kornstørrelse er hvad jeg har hørt? Vil have sand i fordi jeg gerne vil dække glasbunden. Redsea sand ok?
- Ang. Testsæt Har hørt mest positivt om Salifert tests herinde. men tænkte på om der findes nogle gode samlede sæt som jeg med fordel kunne købe?
- Slutteligt så vil jeg lige høre hvor meget cirkulation man vil forslå til sådan en lille bajle - Gerne med navn på specifikke kvali heads?

Tak for et super forum - Har lært meget blot af og følge med den sidste tid. Glæder mig meget til at komme igang!
Vil selvfølgelig poste nogle billeder efterhånden som det skrider frem..

Mvh
Henrik
P.s. Jeg kunne godt bruge en komigang vejledning specielt rettet mod Nano reefs..

: tors 3. maj 2007 12:12
af -Bagger-
Hej.. ang. sand, har jeg en ubrudt pose af denne slags:

http://korallen.dk/product.asp?product= ... =93&page=1

Dog kun en 3kg version, men det burde vel være rigeligt til dit 45L, kender jo ikke lige målene på dit akvarie. Den kan du få for en 50kr hvis det har nogen interesse?

Ang. testsæt, har jeg købt de to sæt Red Sea (Marina Lab og Reef lab) ved ikke hvad folks holdninger er til dem, men jeg synes i hvert fald de er gode, og god forklaring også.

Velkommen til en spændende hobby!! :-D Jeg er også selv næsten lige begyndt.. (1. april)

: tors 3. maj 2007 12:21
af Musiker
Tak -Bagger- Godt med tilbud, men det måske lidt bøvlet med sand fra Holstebro til Kbh ;-)
Ja glæder mig meeeeget til at komme igang. Har haft ferskvandsakvarie fra jeg var ca 12 år frem til 2001, hvor jeg flyttede til kbh og nedlagde jeg mit akvarie. Altid ønsket mig et saltvandsakvarie men pengene og de mange skrækhistorier der verserede dengang holdt mig fra det. Nano konceptet er for mig en helt ny måde at have akvarie på..

Mvh
Henrik

: fre 4. maj 2007 01:37
af Johnny
køb stene brugt på forumet så sparer du lidt Salifert tests bruger jeg selv og er meget tilfreds jeg ville vælge tunze nano juserebar med controller så er du vist ikke helt gal på den vil jeg mene

: lør 5. maj 2007 12:50
af Mathias_C
4 kg er måske i underkanten men du får self jo også nogle koraller på sten

tunze mini er en meget fin lille pumpe perfekt til nano, men er self ikke nok kun med sådan en

: søn 6. maj 2007 08:48
af jacobschmidt
Du kan evt bruge Hydor koralia (den helt lille) - korallen.dk sælger dem og de er billige.
Mht sten så ja, køb dem brugt her på nettet eller i klovnfisken. Husk sten også fungere som filter så kan du stampe 10 kg ned gør det bestemt ikke noget.

Jeg snakkede faktisk med Karl-Henrik fra korallen.dk forrige uge om filtrering af nano. Han har et stående på sit kontor de primært filtreres med en ny type filter der hedder poly filter. Du kan finde det her :
http://www.korallen.dk/product.asp?prod ... b=8&page=1

Velkommen i klubben :)

Mvh Jacob Schmidt

: søn 6. maj 2007 10:57
af K.E
Er der nogen herfra forum, der har gjordt sig erfaringer med de nye filterplader fra korallen.dk ??

: søn 6. maj 2007 13:19
af spdiving
Det skal da lige prøves så jeg har bestildt 3 stk af dem ( poly filter ) de kommer nok i næste uge.

Steen

: søn 6. maj 2007 15:26
af Musiker
Hej tak for tips!
Det akvarie jeg har på vej er et helt præcist en JBJ Nano Cube 12G Deluxe - Der skulle være skummer med i kassen. Og sammen med en bunke sten så skulle jeg vel være godt kørende? Pol filter tænker jeg at jeg venter lidt med at prøve...

Ah mht pumpe.. Så regnede jeg med at Tunze Nano var en Tunze Nanostream 6025:
http://www.cichlidecentret.biz/product. ... duct=12528

Så jeg har faktisk næsten besluttet mig for sådan en som ekstra pumpe.
Såvidt jeg kan forstå er den mere stille end Hydors? Vil ikke have en der larmer!

Tak for tipsene.. Håber mit akv. Lander i morgen ;-)

Mvh
Henrik

: søn 6. maj 2007 16:01
af frederik
Det skal da lige prøves så jeg har bestildt 3 stk af dem ( poly filter ) de kommer nok i næste uge.
Laver du ikke en lille gennemgang? Plz... :K
Ah mht pumpe.. Så regnede jeg med at Tunze Nano var en Tunze Nanostream 6025:
http://www.cichlidecentret.biz/product. ... duct=12528
Yup, vil jeg også tro...
Så jeg har faktisk næsten besluttet mig for sådan en som ekstra pumpe.
Såvidt jeg kan forstå er den mere stille end Hydors? Vil ikke have en der larmer!
Det er der meget delte meninger om, begge pumper skulle være ret lydsvage...

Og HUSK billeder! :mrgreen:

: ons 9. maj 2007 11:01
af Musiker
Hejsa,
Ja så kom der vand i akvariet.. Se billederne og beskrivelse:
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?p=102660

Som forslået købte jeg 11kg sten og stampede ned i akvariet. Men er fristet til at hive nogle op - Det er ikke plads til meget andet end sten lige nu. Gætter på at jeg ender omkring 7-8kg i tanken? Er det ok? - Kunne det være en go ide at smide de overskydende om i filterkammeret? Selv om der ikke kommer meget lys i kammeret?
Har også nogle keramik rør, aktivt kul og biobolde, men tænkte egenligt bare jeg ville kører med en svamp i filteret og ikke andet?

Mvh
Henrik

: ons 9. maj 2007 11:09
af Peters1
Ja der er måske nok lidt for mange sten i.. Selvom jeg er tilhænger af mange sten i baljen, så skal der jo også være plads til lidt af det sjove ;-)
Hvis der er plads i filterkammeret, så ville jeg da bestemt fylde sten deri, da jeg tror det er bedre filter end de rør og biobolde...
Det ser i øvrigt rigtig godt ud og tillykke med det... ;-)