Side 1 af 1

Er NH3 noget man tænker på ?

: tirs 31. aug 2021 10:49
af Holst
Hej SF.

1) Er der nogle der måler NH3 (Ammoniak) eller er den bare total ubetydeligt ?

2) Det er blevet utrolig populært at køre med forhøjet pH i baljen, og jeg har selv gjort det. Min lå om natten på 8,4 og om dagen på 8,8 ca. Mine koraller eksploderede og mit forbrug på de 3 hellige, men ligeledes er der et forhold mellem NH4 <> NH3 ift. pH værdien. Hæves pH værdien så falder NH4 (ammonium) som ikke er giftig men bliver til NH3 (ammoniak) og denne hæves derved. Men er det i sådan en grad at det kan være farligt for baljen med den forhøjede pH ?

3) Er der nogle der har tænkte på dette eller bestræber man, som jeg, bare på den høje pH.

4) Måler folk i stedet for TAN (Total ammonia nitrogen) hvis noget skal måles.. ?

Re: Er NH3 noget man tænker på ?

: tirs 31. aug 2021 16:17
af Biotekeren
Forskellige videnskabelige artikler finder resultater hvor du kan regne med at gå fra en 10% ammonium (ift totalte mængde ammoniak) ved 8 pH til 30-40% ved 8.8 pH, ved en temperatur på 25 celcius. Dog, hvis du ikke har noget ammoniak i vandet, er det vel i bund of grund ligegyldigt. Tænker ammoniak almindeligt ikke er målbart i et etableret akvarie, så tror ikke du skal bekymre dig så meget. Tager dog ikke hensyn til andre negative effekter ved forhøjet pH her. Vh TB

Re: Er NH3 noget man tænker på ?

: tirs 31. aug 2021 18:14
af Holst
Biotekeren skrev:Forskellige videnskabelige artikler finder resultater hvor du kan regne med at gå fra en 10% ammonium (ift totalte mængde ammoniak) ved 8 pH til 30-40% ved 8.8 pH, ved en temperatur på 25 celcius. Dog, hvis du ikke har noget ammoniak i vandet, er det vel i bund of grund ligegyldigt. Tænker ammoniak almindeligt ikke er målbart i et etableret akvarie, så tror ikke du skal bekymre dig så meget. Tager dog ikke hensyn til andre negative effekter ved forhøjet pH her. Vh TB
Tak for dit fine svar. :)
Jeg oplever ikke problemer men måler heller ikke for det. Det var egentlig også bare en tanke da jeg ser flere bruger CO2 scrubber og selv har gjort det.. :)