Side 1 af 1

Alger kvæler koraller

: fre 19. mar 2021 20:42
af røntved
Mine skiver,hammerkoraller og zoa kvæles af alger. De minder om et nålefilt tæppe. De kan ikke fjernes med en skurebørste. Hvordan stopper jeg dem. Vandværdierne er ok. Er ved at opgive til fordel for discus.

Re: Alger kvæler koraller

: fre 19. mar 2021 21:00
af NMorell
Jeg har lidt svært ved at se hvad det er for nogle alger, men det er ikke unormalt at test viser normale næringsværdier selvom der er et alge udbrud igang. Du kan købe noget brintoverilte på apoteket og så tage en lille pipette og sprøjte det ned over Zoaerne. Der vil opløse algerne men ikke skade zonerne når de er lukket. Men du må ikke tilsætte ret mange ml pr. døgn. Så tag et par polypper om dagen.

Og så se iøvrigt at få tage i noget der kan spise algerne.

Re: Alger kvæler koraller

: fre 19. mar 2021 21:12
af Tykki

Re: Alger kvæler koraller

: fre 19. mar 2021 22:36
af SamuelChristensen
Turf algae. Udsult dem vil jeg sige. Aggressiv carbon overdosering så de opløses i et 0 No3 og 0 PO4 miljø er en metode. Rent akvarievand og miljø er et must. Rens sand og sten for affald. :)

Re: Alger kvæler koraller

: lør 20. mar 2021 09:06
af madsjeppe01
Jeg har samme problem i mit, og har faktisk haft det længe. Det er en tynd belægning af grønne alger på sten der står mod lyset. Mine kirurger og søpindsvin kan holde det nede til et minimum, men kønt er det ikke. Hvis jeg stopper nitratdosering går den i 0 efter et par timer, også bliver problemet bare værre - samt korallerne begynder at blive blege.

Re: Alger kvæler koraller

: lør 20. mar 2021 09:25
af Mortenbruun
Samuel: Hvordan virker aggressiv carbon dosering ift. turf alger ? Det lyder interessant.
Jeg har kæmpet med dem de sidste 7 måneder og er i gang med en udsultningsproces, og er lige startet på carbon dosering så jeg er langt fra "aggressiv dosering".

Re: Alger kvæler koraller

: lør 20. mar 2021 10:13
af SamuelChristensen
Mortenbruun skrev:Samuel: Hvordan virker aggressiv carbon dosering ift. turf alger ? Det lyder interessant.
Jeg har kæmpet med dem de sidste 7 måneder og er i gang med en udsultningsproces, og er lige startet på carbon dosering så jeg er langt fra "aggressiv dosering".
Turf algerne er mere komplekse og kræver mere energi end bakterier og simple alger, som diatomer, håralger og slimalger. Så de skal arbejde hårdere for næringen. Hvis næringen er opbundet i bakterier istedet for, så kan de ikke få nok. Når alger ikke kan få nok næring, fosfat især, så bliver de helt slappe og kan gnubbes af stenene let. Også turf algae.
Så metoden er manuel fjernelse mens man er i 0 No3 og 0 Po4 pga carbon overdosering.
Du kan også bruge aggressiv kemi som lanthanum chloride til at ramme 0 Po4. Men det vil være hårdere for korallerne, da bakterierne vi dyrker med carbondosering vil hjælpe med at fodre korallerne med fosfaten. Istedet for at vi bare binder det kemisk til noget vi fjerner, og derved frarøver det de organismer vi gerne vil holde.
Jeg har selv gjort det i mit SPS akvarie, de koraller kan snildt holde til de forhold i lang tid. Hvis man gør det i et LPS akvarie så ville jeg sørge for lidt ekstra aminosyrer og pulverfoder til korallerne.
Men som sagt så er det bare en metode. Jeg ved ikke om jeg vil anbefale det til hvem som helst, man må gerne være en dedikeret akvarist der gerne vil prøve noget nyt, observere grundigt og lægge knofedt i det. Men når jeg ser det billede OP lagde op så tænker jeg at der skal lidt drastiske metoder til. :beer:

Måske man kan være heldig med en søhare eller ligefrem en kirurgfisk der gider æde det. :h Så er det jo bare fedt!

Re: Alger kvæler koraller

: lør 20. mar 2021 11:11
af Carsten
Lanthanum klorid er næste umuligt at få fat på mere, ihvertfald rent

Re: Alger kvæler koraller

: lør 20. mar 2021 12:21
af røntved
Hvis jeg lægger mine sten i klorin, og så højtryk renset. vil det så tage det. Eller kommer det bare igen. Stenene i sumpen (200 l) fejler intet

Re: Alger kvæler koraller

: lør 20. mar 2021 12:38
af Carsten
røntved skrev:Hvis jeg lægger mine sten i klorin, og så højtryk renset. vil det så tage det. Eller kommer det bare igen. Stenene i sumpen (200 l) fejler intet
Det er en barsk behandling, men vil fjerne det hele.

Re: Alger kvæler koraller

: lør 20. mar 2021 12:51
af SamuelChristensen
røntved skrev:Hvis jeg lægger mine sten i klorin, og så højtryk renset. vil det så tage det. Eller kommer det bare igen. Stenene i sumpen (200 l) fejler intet
Altså det vil jo rengøre dine sten. Algesporende er stadig i dit akvarie, og sådan nogle friske nyrensede sten uden biofilm inviterer algerne igen. Jeg tror ikke det vil hjælpe på langt sigt. :)

Re: Alger kvæler koraller

: lør 20. mar 2021 12:58
af Akileuz
hvad hvis du kobler en GFO reaktor på en seperat balje med dine sten i, istedet for klorin løsningen ?

Re: Alger kvæler koraller

: lør 20. mar 2021 13:20
af crazy seahorse
Jeg har selv bøvlet med turf algea i min ene fragtank. Jeg kæmpede længe og sugede regelmæssigt algerne ud. Hver gang man piller ved dem, så spredes deres sporer og så kan man blive ved.
Nu var mit i en fragtank og problemet virkede isoleret. Så jeg endte med at tage "gulvet" op/ud og lægge det i syre. Jeg har nyt jeg kan lægge i, så det går tjep.
Ruderne blev skrabet rene og da alle pumper var taget op for rens, så samlede alt det afskrabede sig på bunden. Det blev så suget ud.
Nu havde jeg så en ren tank. Da det ikke var alt vandet der blev skiftet, så har der været sporer tilbage. Men da en ren tank tit reagerer som et nyopstartet akvarie, kom der en mindre algefase. Her var der masser af alger der begyndte at gro, så turf algerne fik konkurrence om føden. Der er lidt, men det er i en mere håndterlig størrelse/omfang og når man er på nakken af det hele tiden, vil de svinde i antal.
I dit tilfælde tror jeg, at jeg ville pille stenen/stenene ud og højtryks rense dem og lade dem tørre helt. Alger tåler ikke udtørring. Når de er helt tørre, så kan du give dem en tur med højtryksrenseren igen inden du genbruger dem. Jeg ville undgå klorin eller brintoverilte. Det andet her er helt ufarligt. Husk dog mundbind når du renser.