Side 1 af 1

Historisk Aarhus Akvarium

: tirs 27. okt 2020 12:16
af MortenL
Hej

Det her opslag poppede op på den lokale Facebook side for 8270 Højbjerg, det vækkede gamle minder, jeg var ikke selv aktiv dengang, men der er givetvis flere brugere der kan huske Aarhus Akvarium, jeg husker godt at have besøgt stedet.

http://www.tranbjerglokalhistorie.dk/ud ... _4V6rcmYb0" onclick="window.open(this.href);return false;

/Morten

Re: Historisk Aarhus Akvarium

: tirs 27. okt 2020 12:58
af Carsten
Da jeg arbejdede på Djursland i slutningen af 70'erne og starten af 80'erne, var jeg derude en enkelt gang. Og Må sige at det skuffede temmelig meget. Husker ikke længere hvad det var som trak ned, men ihvertfald så blev det kun ved det ene besøg.
Måske jeg var lidt farvet af at komme i Danmarks akvarie i Charlottenlund, og sammenlignede det med det i Tranbjerg

Re: Historisk Aarhus Akvarium

: tirs 27. okt 2020 13:46
af MortenL
Carsten skrev:Da jeg arbejdede på Djursland i slutningen af 70'erne og starten af 80'erne, var jeg derude en enkelt gang. Og Må sige at det skuffede temmelig meget. Husker ikke længere hvad det var som trak ned, men ihvertfald så blev det kun ved det ene besøg.
Måske jeg var lidt farvet af at komme i Danmarks akvarie i Charlottenlund, og sammenlignede det med det i Tranbjerg
Jeg har vel været der som 10-12 årig (80-82), og husker det også som en noget simplere end Danmarks akvarium i Charlottenlund.

Jeg havde et besøg på Danmarks akvarie i Charlottenlund få år før de flyttede til den blå planet, det var jo nærmest et historisk studie i hvordan man lavede offentlige akvarier i efterkrigstiden. Hvilket jo også havde sin charme.

Re: Historisk Aarhus Akvarium

: tirs 27. okt 2020 15:19
af nbd
Tak for at dele opslaget Morten. Jeg kom der en del gange i de første år - fordi der ikke var andre i det mindtjyske.

Det har været lidt samme oplevelse at besøge terrariet i Vissenbjerg. De er dog i gang med fornyelse.