Side 1 af 1

Hjæælp!!

: lør 8. aug 2020 14:01
af Slingerskæv
Manglende fisk, hvad går der galt???

Vi har lige været en uge i sommerhus, og min svigerinde har fodret imens vi var væk.
Men, men, men..
Allerede mandag ringede hun at min gule rejegoby var død (jeg havde fisket den op lørdag morgen, efter den var hoppet) så det forstod jeg godt.
Onsdag var det min Royal Gramma, indkøbt torsdag, ved Oceanreef, som havde ladet livet.. den var ved at afklimatisere i butikken da jeg købte den.. (måske jeg skulle have ladet den blive i butikken..?)
Jeg havde helt brune vinduer i baljen, så de er i dag blevet renset, desværre kan jeg hverken se min bicolor blenny eller min hectors goby..
Min danebrogsreje, snegle og eremitter har det fint!
Umiddelbart vil jeg sige det samme om koraller..

salt: 1.026
Nitrat: 0
Ammonia: 0

Hvad skal jeg gøre???

Re: Hjæælp!!

: lør 8. aug 2020 14:30
af huttelihut
Den bedste måde at undgå lignende situationer, er at have et karantæne akvarie.
Hvis forhandleren netop har fået fisken hjem, er det ikke usandsynligt den har haft nogle parasitter og dermed har smittet de andre fisk.

Re: Hjæælp!!

: lør 8. aug 2020 15:06
af Nicki Henriksen
Jeg vil umiddelbart sige dit akvarie ser meget nyt ud og ikke er indkørt endnu, sandet er kridhvidt og stenene grønne, hvor længe har det kørt?

Mit nuværende akvarier var først ordenligt indkørt efter et år

Mvh

Re: Hjæælp!!

: lør 8. aug 2020 16:24
af Slingerskæv
Det blev sat op den 20/5.. så det er stadig nyt, men ikke nyt nyt:)
Og jeg tror billedet snyder lidt, der er en masse brune alger..

Re: Hjæælp!!

: lør 8. aug 2020 16:26
af Slingerskæv
huttelihut skrev:Den bedste måde at undgå lignende situationer, er at have et karantæne akvarie.
Hvis forhandleren netop har fået fisken hjem, er det ikke usandsynligt den har haft nogle parasitter og dermed har smittet de andre fisk.
Tror måske du har ret.. den forklaring giver i hvert fald godt mening i forhold til det jeg ser..
Jeg må have taget mig sammen og få sat et karantæne op..

Re: Hjæælp!!

: man 10. aug 2020 08:03
af nbd
Nyindkøbte fisk er sarte pga. stress. Jeg har også mistet fisk umiddelbart efter køb. Jeg vil anbefale dig kun at købe 'brugte' fisk - en tyk fisk der har gået et år eller mere i et akvarium skal nok overleve.

Re: Hjæælp!!

: man 10. aug 2020 12:56
af Akileuz
Jeg ved ikke om det blot er mig og mine briller der spiller mig et pus, men det ligner da grangiveligt at vandet er "mælkehvidt" hvis det er tilfældet, kunne det ihvertfald godt være bakterieopblomstring du har oplevet ske.

Også giver det egentlig god mening at dine fisk er døde, forså stryger ilten til bunds og dine fisk bliver kvalt.

Re: Hjæælp!!

: man 10. aug 2020 13:26
af MortenL
Enig i at vandet ser lige tåget ud, vil ikke kloge mig på hvad det kan være.

Normalt vil jeg aldrigt bede nogen om at fodre mine fisk hvis jeg er på ferie i en uge. Overfordring skaber tit problemer.

Desuden har erfaringer lært mig, ikke at købe nye fisk op til en ferie, har prøvet og det kostede også et par fisk for 5 år siden. Køb de fisk du vil have i dit akvarie efter ferien, hvorved du kan følge den/dem og se om noget er under opsejling. Ved godt jeg kommer til at lyde som den halvsure næsten 50 årige mand jeg nu engang er :-)