Side 1 af 1

Brakvandsforum

: tors 5. mar 2020 12:37
af nbd
Vi har en side for ferskvand og nu også for havedamme. Jeg savner en side for brakvand! :W

For mange år siden eksperimenterede jeg med brakvandsakvarier. Jeg havde bl.a. Parapocryptes serperaster, som er en slægtning til dyndspringere.
imgb584.jpg
Desuden en stime multer i 6. cm størrelse. De var meget morsome at holde fordi de ofte lå i overfladen akkurat som firøjer. Der var dog lang vej til spisestørrelse ;-)
imgb588.jpg
Akvariet var indrettet som et paludarium med kun 20 cm. vandstand. Jeg eksperimenterede med salttålende vandplanter - bl.a. Cryptocoryne ciliata, som sendte blomster op over vandoverfladen.
imgb786.jpg
Saltholdigheden var 10-15 promille

Re: Brakvandsforum

: tors 5. mar 2020 13:20
af crazy seahorse
Jeg har holdt dyndspringere og skyttefisk i flere år.
Altid et hit når der kom gæster. Skyttefisk kan nemt trænes til at skyde efter maden. Klistrede det bare op på frontglasset og så gik de i gang.
Prøvede med græshopper, men dem nappede dyndspringerne inden skyttefiskene kunne nå at skyde dem ned.
Måtte lukke det ned efter kraftige opfordringer fra Fruen pga larmen. Dyndspringerne sloges altid sent om aftenen eller om natten.
De gjorde egentlig ikke hinanden noget, men de plaskede rundt i deres jagt efter hinanden.
Havde også grøn cilliata i mit og de trivedes fint. Tror egentlig også jeg kunne have holdt mangrover, men de var ikke så nemt tilgængelige dengang.

Re: Brakvandsforum

: tors 5. mar 2020 18:03
af charlie saltvand
Hep. Jeg havde et stort hjørne akvarie/terrarium i mine unge dage. Frontruden var 180 cm bred og 150 cm høj. Siderne var 150 cm og så manglede “spidsen” af trekanten, så der var plads til ledninger mv der. De nederste 30 cm af hele møblet var lavet i glas og dermed vandtæt. Jeg havde flere forskellige dyr i det i løbet af den tid jeg havde det. Bla. Trehornskamæleon, vandagamer (der ynglede), strømpebåndssnoge (der bla fangede guppyer i vandet) kongeboa, orientalske klokkefrøer (larmede HELT sindssygt når de var i ynglehumør :embarassed: ) og så.... i en periode brakvand med 2 dyndspringere og 3 skyttefisk og en kuglefisk (husker ikke arten) og nogle alm måne fisk og et par argus.

Det var meget lærerigt at have og en stor fornøjelse med et lille vandfald mv. Jeg ELSKEDE at opbygge forskellige miljøer.... stakkels dyr :biggrin: Har desværre ingen fotos af det :G

Re: Brakvandsforum

: fre 6. mar 2020 23:36
af Nicki Henriksen
charlie saltvand skrev:Hep. Jeg havde et stort hjørne akvarie/terrarium i mine unge dage. Frontruden var 180 cm bred og 150 cm høj. Siderne var 150 cm og så manglede “spidsen” af trekanten, så der var plads til ledninger mv der. De nederste 30 cm af hele møblet var lavet i glas og dermed vandtæt. Jeg havde flere forskellige dyr i det i løbet af den tid jeg havde det. Bla. Trehornskamæleon, vandagamer (der ynglede), strømpebåndssnoge (der bla fangede guppyer i vandet) kongeboa, orientalske klokkefrøer (larmede HELT sindssygt når de var i ynglehumør :embarassed: ) og så.... i en periode brakvand med 2 dyndspringere og 3 skyttefisk og en kuglefisk (husker ikke arten) og nogle alm måne fisk og et par argus.

Det var meget lærerigt at have og en stor fornøjelse med et lille vandfald mv. Jeg ELSKEDE at opbygge forskellige miljøer.... stakkels dyr :biggrin: Har desværre ingen fotos af det :G
Ja jeg var også i tvivl om der var kamera i dine unge dage Charlie :GO :)