Side 1 af 1

Skummer

: man 24. dec 2018 09:08
af nask1997
Hvordan finde jeg frem til hvilken skummer jeg har brug for ?

Kan en skummer blive for stor ?

Re: Skummer

: man 24. dec 2018 11:34
af Carsten
Hvis du starter med at fortælle om hvor mange liter du har og sump osv.. det vil hjælpe meget, ellers vil det blive rent gæt værk.

En skummer kan godt blive for stor, men så skal den være MEGET stor

Re: Skummer

: man 24. dec 2018 14:10
af nask1997
Den bliver omkring 225 liter plus sump
Det bliver 7-8 små akvarier

Der skal kun være fisk og levende sten i

Re: Skummer

: man 24. dec 2018 14:35
af Carsten
225 liter og 7-8 akvarier? Det bliver 25-30 liter pr. stk.

Hvad har du dog tænkt dig at holde?

"kun fisk og levende sten"
Det vil jeg bestemt ikke anbefale, da selv blot 2-3 mindre sten i hvert akvarie vil tage 2-3 liter, så du er nede på omkring 20-25 liter pr stk.

Re: Skummer

: man 24. dec 2018 15:18
af PoulD
De første ca. 20 dage efter klækning må der ikke være tilsluttet nogen former for overløb og skummer til opdrætsakvarier. I den periode måde du rense vandet på anden vis (dryp-udskiftning af vandet o.s.v.). Det kræver vist en hel del arbejde.
Jeg ved det ikke men det kan måske også være det vil være nødvendigt også at have et mere almindeligt (større) akvarium for i det hele taget at få klovnene til at yngle.

Re: Skummer

: man 24. dec 2018 15:28
af Carsten
Plus at det kræver en del erfaring, bare at holde foderkulterne i gang

Re: Skummer

: man 24. dec 2018 16:13
af nask1997
Jeg lave nogle bakker til yngel når/hvis det en dag kommer

Efter hvad kan læse mig til skulle en lille akvarie være nok til en klovn par

Jeg start nok ud med et par klovne med du kunne jeg godt tænke mig at prøve at opdrætte andre fik men kun tid kan vi hvor saltvands opdrætter før mig hent om det blive til succes med opdræt af saltvandsindsprøjtning eller tilbage til ferskvand må tiden vise