Side 1 af 1
montipora eating nudibranchs
: tirs 25. sep 2018 22:59
af MMartin
Det seneste par dage er min ene plade
montipora begyndt få helt hvide områder. Har lige taget den op og er ret sikker de her små bæster er
montipora eating nudibranches
Vil jeg skulle tage resten af de montier jeg har op og dyppe dem eller er der nok jeg jeg har fjernet den ramte
koral?
Re: montipora eating nudibranchs
: ons 26. sep 2018 10:21
af Mikas
Dyp virker ikke på æggene så det er ligegyldigt at tage dem op for at dyppe.
Hvis det var mig så ville jeg smide hele den
koral ud som var bævet tamt da der højt sandsynligt sidder æg på den.
Re: montipora eating nudibranchs
: ons 26. sep 2018 10:22
af Carsten
De skal alle have en omgang. Desværre er der ikke mig bekendt noget færdigt middel der kan tage de små
snegle.
Eneste ting der tager sneglene er kaliumpermanganat, og ikke engang det er 100 % sikkert.
Tag dem op og skrub dem med en tandbørste - konens selvfølgelig - og er det plader, så skal undersiden have en kraftig omgang, da det er der sneglene gemmer sig om dagen og at æggene afsættes.
God fornøjelse med kampen, men den kan vindes! Selvom der nok ryger et par
koraller
Re: montipora eating nudibranchs
: ons 26. sep 2018 10:54
af MMartin
Jeg har smidt hele koralen ud. Nu håber jeg bare de ikke også sidde på andre montier, men umiddelbart er ingen andre montier berørt, og jeg kan heller ikke se nogle af de små bæster andre steder.
Re: montipora eating nudibranchs
: ons 26. sep 2018 12:20
af crazy seahorse
De gange jeg har haft dem, så har de været ret selektive. Feks så åd de af en blå plade monti, mens en grøn plade som de sad filtret sammen med ikke blev rørt.
Jeg har dog hørt/læst om nogen, hvor de gik på alle montier. De kan også finde på at gå på
Favites, da de er ret nært beslægtede.
Hos mig har de kun rørt
koraller hvor de kunne gemme sig om dagen på undersiden af korallen. Derfor rørte de ikke de encrustede typer, hvor undersiden ikke er så eksponeret (faktisk slet ikke). Sad de på en af de typer, så var det på oversiden og her er de nemme at ondulere. Jeg fjerner dem ikke, jeg maser dem.
Jeg beskrev min kamp mod dem i denne tråd:
https://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=6&t=56102" onclick="window.open(this.href);return false;
Har du smidt den berørte koralud, så ville jeg se tiden an. Det er slet ikke sikkert du får nye angreb. Men der skal holdes øje i en rum tid fremover.
Erik
Re: montipora eating nudibranchs
: ons 26. sep 2018 12:56
af MMartin
Tak Erik, den tråd vil jeg lige læse i gennem når jeg kommer hjem

Re: montipora eating nudibranchs
: ons 26. sep 2018 13:04
af ttkthomsen
Der er denne lange tråd på reef2reef
https://www.reef2reef.com/threads/break ... nt.420443/" onclick="window.open(this.href);return false;