Side 1 af 1
Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 08:03
af simonfchr
Hej saltvandsforum.
Der er sket det at jeg købte to kardinaler for to uger siden. Den ene ville ikke spise og havde hvid afføring hængende ud af sig og døde efter et par dage. Nu er den anden så stoppet med at spise og har samme hvide afføring hængende ud af sig. Den er røget over i et midlertidigt karantæne
akvarie. Inde på reef2reef kan jeg læse mig til at det skulle være parasitter som skal behandles med metroplex.
1. Lyder det rigtigt?
2. Hvor køber jeg medicin til
fisk i Danmark? Det eneste jeg kan se er eBay har noget, men så kan det være jeg først får det i slut september, og det kan jeg jo ikke helt bruge til noget. Især ikke hvis resten af mine
fisk også er blevet smittet
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 08:07
af simonfchr
Kan det hjælpe at behandle med hyposalinitet?
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 10:22
af Carsten
Du kan ikke officielt købe medicin til
fisk i DK. Det hele skal i princippet være via en Dyr læge - som oftes heller ikke ved noget om de sygdomme.
Men burde de 2
fisk ikke have været forbi karantæne akvariet inden?
Køber du medikamentet i USA, går der ikke så lang tid.
Men husk at få nedskrevet værdien, så der ikke kommer moms og gebyr på
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 11:28
af simonfchr
Jo i den ideelle verden, men har ikke det store plads til at have sådan et kørende så håbede bare det gik. Det kan jeg jo så fortryde nu...
Men kardinalen står jo i princippet bare i en 20l balje med nogle rør og et HOB filter og venter på at dø hvis ikke jeg kan få noget medicin. Kan jeg bare kontakte en dyrlæge og så håbe på at han vil udskrive noget Metronidazole eller er mit bedste håb at bestille noget fra USA og så håbe den kan overleve mindst en uge mere?
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 11:34
af simonfchr
Men jeg bestiller i hvert fald noget i USA så jeg kan lave noget forebyggende behandling af resten af fiskene og så må jeg jo se om jeg ikke godt kan få et ordenligt karantæne
akvarie op og køre for fremtiden
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 13:31
af Carsten
simonfchr skrev:Jo i den ideelle verden, men har ikke det store plads til at have sådan et kørende så håbede bare det gik. Det kan jeg jo så fortryde nu...
Men kardinalen står jo i princippet bare i en 20l balje med nogle rør og et HOB filter og venter på at dø hvis ikke jeg kan få noget medicin. Kan jeg bare kontakte en dyrlæge og så håbe på at han vil udskrive noget Metronidazole eller er mit bedste håb at bestille noget fra USA og så håbe den kan overleve mindst en uge mere?
Der er jo ikke ret meget andet du kan gøre. Det tager trods alt nogle dage før end at det kommer fra USA
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 16:11
af T-Horn
Du evt. prøve at tage fat på KLAUS CHRISTIANSEN, der arbejder ved
http://www.familiedyrl" onclick="window.open(this.href);return false;ægerne.dk . Han er klar på en dialog omkring fiskesygdomme og kan måske hjælpe med en behandling.
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 16:18
af simonfchr
Har godt været i kontakt med dem, men han kunne tidligst hjælpe mandag og krævede 310 kr forudbetalt inden jeg kunne indlede en dialog, hvilket jeg synes virker lidt underligt, men må jo overveje det indtil mandag
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 16:53
af Carsten
simonfchr skrev:Har godt været i kontakt med dem, men han kunne tidligst hjælpe mandag og krævede 310 kr forudbetalt inden jeg kunne indlede en dialog, hvilket jeg synes virker lidt underligt, men må jo overveje det indtil mandag
Det tangerer plattenslageri.
Du kunne tage fat i din egen læge og snakke med ham/hende om det. Du ved hvad du skal have og i hvilken dosis - 500 mg
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 17:02
af simonfchr
Ja det synes jeg egentlig også... bestiller noget seachem metroplex og seachem focus hjem fra USA. Har du nogen erfaring med hvad der går hurtigst. EBay eller Amazon?
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 18:02
af Carsten
simonfchr skrev:Ja det synes jeg egentlig også... bestiller noget seachem metroplex og seachem focus hjem fra USA. Har du nogen erfaring med hvad der går hurtigst. EBay eller Amazon?
Ingen anelse. Har aldrig brugt det fra USA.
Men bestil det af 2 omgange. Ellers er du helt sikker på at du får lov at bløde mange penge ekstra
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 19:12
af simonfchr
Yes. Jeg takker mange gange for hjælpen
Re: Behandling af parasitter
: fre 24. aug 2018 19:56
af T-Horn
Jeg har netop anvendt dyrlægen - Det du betaler for er en "mail" eller telefon konsultation. Jeg kan nu ikke se noget underligt i at forudbetale for en "distance" konsultation.
Hvis diagnosen er klar - f.eks. understøttet af billeder - kan det give adgang til lovlig (og relativ hurtig) indkøb af medicin igennem ham. Selvfølgelig også med diverse honorarer/betalinger, som man nu kender det fra dyrlæger. I min optik virker han meget fornuftig (i den ene dialog jeg har haft med ham) og med nogen kendskab til fiskesygdomme.