Side 1 af 1

Spørgsmål til min opstart :)

: tirs 29. maj 2018 20:31
af simon123
Hej saltvandsforum.

Jeg har lige et par spørgsmål.

Jeg har fornyligt købt og opsat et akvarium på ca. 140 liter hvoraf 45 liter er intern sump :) - Akvariet er innovativ marine 38 gallon modellen.

Jeg har sat de levende sten i midten, således at vandet kan nå rundt om stenene.

Returpumpen der er med, kan køre 2000L/t på max. Til at hjælpe den med at nå akvariet igennem de 35-50 gange (som jeg har læst man skal), har jeg planer om at købe 2 cirkulationspumper som kan køre 1750L/t. - så kommer jeg igennem akvariet ca. 38-39 gange i timen. hvilket skulle være nok til LPS? - Jeg kan også købe en model større som trækker 2800, så ender jeg på ca. 54 gange i timen. Men bliver dette ikke for voldsomt, hvis jeg gerne både vil have blød koraler, lps og evt. sps? Et andet problem med meget cirkulation, er at jeg har sand istedet for grus, da det fulgte med :)

Jeg mangler stadig lys over akvariet, men jeg tænker at imens den bliver indkørt, kan akvariet vel fint køre med en gulvlampe, som lyser ind i akvariet? - Jeg er på kig efter en lampe ala. maxspect 120 el 130 watt. eller noget i den stil. Vil det ikke være fint?

Akvariet har stået med vand nogle dage, og jeg kan ikke se meget ammoniak i mine test, så tænker at jeg vil smide en "spise reje" ned til at pode det. - vil dette være dumt?

Ammoniak har jeg målt til enten 0 eller det andet laveste i min test
Nitrit målt til 0
Nitrat målt til 25-50? - Hvilket jeg ikke helt forstår, for skulle der ikke først komme ammoniak, nitrit også nitrat? - akvariet har kun kørt med vand i få dage.

Ved køb af akvariet fulgte der lidt turbo snegle med. Er det skidt? tænker på om de ødelægger opstarten, ved at æde algerne?

Nedenfor ses nogle billeder af sten placeringen.
Akvariet under opstart.jpg
levendesten.jpg

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: ons 30. maj 2018 04:06
af roneld1974
aller først vil jeg slukke for dine lamper hvis det er alm. pære der sidder i

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: ons 30. maj 2018 05:29
af simon123
Det er helt alm. pære. Men hvorfor skal de slukkes af den grund?

mvh

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: ons 30. maj 2018 06:32
af crazy seahorse
Det ser ikke ud som om der er kommet gang i opstarten endnu. Det vil sikkert hjælpe når du får lidt mere lys over. Det fordeles bedre end med en lampe fra siden. Du skal helst have en ordentlig algefase. Der plejer at komme lange trådalger, som man så kan høste manuelt, hvis man lyster.
Alger vokser fint under en glødepære, men det er næppe sådan en du har sat over. Jeg ville prøve at få det til at ramme mere ovenfra, men pas nu på at lampen ikke ved et uheld kan tippe ned i akvariet.
Det bundlag du har fået med, har sikkert kørt i akvariet før. I stedet for den reje, så prøv om ikke du kan få en kop (eller to) sand fra en anden akvarist i dit nærområde. Det kan du pode med. Der skal ikke så meget til, når det ikke er større.
Man plejer at kunne sætte snegle i, når man ikke længere kan måle Ammonium og Nitrit. Men nu er de der. Du kan nemt se om de to niveauer er for høje. Er de det, så dratter sneglene ned og er døde. De kan ikke spolere opstarten, men de kan dø af sult hvis der ikke er alger de kan æde.

Erik

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: ons 30. maj 2018 06:56
af simon123
Hej Erik,

Sandet og stenene kom direkte fra igang kørende systemer, så tænker det måske allerede er podet.

Det sjove er at jeg kan hverken måle ammoniak eller nitrit, men derimod kan jeg måle nitrat? - Måske det skyldes at jeg har sand og sten som allerede var indkørt? sikkert også derfor sneglene ikke er døde.

Jeg er på jagt efter en lampe til akvariet, men venter på at finde en fornuftig og brugt (har ikke penge til en ny).

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: ons 30. maj 2018 08:13
af Michael_F
Du kan overveje denne lampe
https://www.ebay.com/itm/MarsAqua-Dimma ... 0857093101" onclick="window.open(this.href);return false;

Den er rimelig populær som en "begynderlampe". Den burde godt kunne klare blødkoraller osm minimum.

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: ons 30. maj 2018 09:40
af simon123
Tak for link Michael, det vil jeg overveje.:)

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: tors 16. aug 2018 20:06
af mattiiss
Hej. Gammel tråd men jeg har også et spørgsmål.. :)

Begyndte for en uge siden, og alt var nyt. Brugte ik levende sten men keramik. Har dog bakterier jeg tilsætter dagligt for at pode. Men det ligner stadig som da jeg startede det ud for 1 uge siden. N2 er 0, P4 er normal, n3 er 20-25 ca.. men ingen alger eller noget.. alt er som det skal være .. sku jeg tilsætte en ls eller noget andet ? Eller bare vente og se lidt med alger ? :)

Hilsen Mathias

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: tors 16. aug 2018 20:06
af mattiiss
Præcis som ham der ejer oplægget :)

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: fre 17. aug 2018 15:53
af Marco R
Jeg vil helt klart anbefale dig at anskaffe en eller to små levende sten, og en god kopfuld sand, fra et godt indkørt akvarie til at kickstarte dit :happy:

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: fre 17. aug 2018 22:08
af mattiiss
Okay tak for det Marco, det vil jeg tage ud og finde imorgen så! :)

Re: Spørgsmål til min opstart :)

: man 20. aug 2018 13:58
af Marco R
mattiiss skrev:Okay tak for det Marco, det vil jeg tage ud og finde imorgen så! :)
Det var så lidt, glad for at kunne hjælpe. Håber, at det kommer til at hjælpe på dit akvarium :happy: