Side 1 af 1
Anemone der brænder ?
: fre 2. mar 2007 17:52
af Mathias_C
Overvejer at få mig en anemone til mine klovnfisk, men er bange for at den kunne finde på at gå sig en tur fra den ene ende af akvariet til den anden og brænde alt på dens vej.
brænder den alt ? fx har min Euphyllia brændt skiver og polypper, men ikke stjernepolypper, xenia, kenyatræ og singularia
: lør 3. mar 2007 15:04
af Mathias_C
Kom med jeres erfaringer ...!
: lør 3. mar 2007 15:24
af Mikkel E
Jeg vil sige at anemoner ligger nogenlunde på niveau med Euphylliaer efter hvad jeg lige har kunnet vurdere. Grunden til at det nævnte ikke er blevet brændt er at det selv er oppe i den ende, især xenia og kenyatræer/sinularia kan også være slemme til at brænde især SPS og lignene. Så jeg ville beholde din Euphyllia, den bliver hvor den er..
: lør 3. mar 2007 15:49
af Mathias_C
ja men den leger klovnene ikk i
Og så er den også for stor når den er helt foldet ud :/
: lør 3. mar 2007 16:09
af DennisS
Så sælg euphylliaen.. og køb en anemone.. .Den jeg har at siddet samme sted hele tiden, og klovnene er rigtig glad for den!
: lør 3. mar 2007 16:17
af herzberg
Min ocellaris hoster da i min euphyllia, så med lidt held
Det er nok fordi den største klovn (sikkert kællingen) ikke vil lade den komme ned i anemonen....
: lør 3. mar 2007 16:35
af Mathias_C
mine har også lige været inde i den et par gange men det var kun de første dage og siden har de ikk vist interesse,
regner også med at bytte den til en anemone, men ville bare ikke midste nogle af mine skiver
: lør 3. mar 2007 17:02
af Mikkel E
Du skal bare være opmærksom på at de brænder ligeså meget som Euphylliaen og det er jo ingen garanti at klovnfiskene vil hoste i anemonen og at den ikke flytter sig.
Men jeg vil da meget gerne købe din flotte Euphyllia

: lør 3. mar 2007 17:20
af DennisS
ja hvis du boede på sjælland ku vi da sagtens bytte min anemone til den euphyllia
: lør 3. mar 2007 19:53
af Mathias_C
den er allerede afsat hvis jeg altså beslutter mig for anemonen, (er ked af at skulle af med min øgesten, men har overvejet det, også inden dette tilbud kom da den kan folde sig ret meget ud, og derfor er for stor til mit akvarie)